Yumurta üreticileri de gözünü Rusya’ya dikti

6

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Rusya ziyaretine katılan Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'in, Rusya'nın yıllık 500 bin ton piliç eti talebinde bulunduğu açıklaması beyaz et sektöründeki üreticileri sevindirdi.
Bu gelişme ile birlikte Rusya'dan yumurta talebi de geleceğini düşünen yumurta üreticileri hazırlık yapmaya başladı.

Türkiye'nin önemli yumurta üretim şirketlerinden birisi olan Kayseri Tavukçuluk Sanayi ve Ticaret AŞ (KAYTAŞ) Genel Müdürü Ahmet Behiç Salt, piliç ihracatının başlaması ile birlikte yumurta ihracatının da Rusya'ya daha kolay yapılabileceğine işaret etti. Genel Müdür Salt, Türkiye'de artan yumurta üretim ile birlikte gerek iç, gerekse dış piyasada pazar daralması yaşandığını ifade ederek, "Sektör çok acil yeni pazarlar bulup, sadece yumurta değil yumurtanın yan Ürdünlerini de ihraç eder konuma gelmek zorunda." dedi.

Rusya'nın piliç ithalatında bütün tavuk değil, işlenmiş tavuk ürünleri talep ettiğini hatırlan Salt, "Sektörün gelişmesi ve yeni pazarla birlikte daha da büyümesi çok önemli. Bu ticaret ilişkisi geliştirildiğinde sektördeki firmalar önemli ölçüde büyüyerek ciddi anlamda ülkeye döviz kazandıracaktır. Piliç ihracatının yapılması ile birlikte Türkiye'nin beraberinde bu ülkeye yumurtada ihraç edeceğini düşünüyoruz. Çünkü artık doymuş bir pazar var. Üretim çok fazla. Sadece Irak, İran, İsrail ve orta doğu ülkelerine yumurta satışı yapmakla bu iş olmuyor. Yeni pazarlarda gerekiyor. Rusya'da bizim için önemli olduğunu ve yakında zamanda yumurta ihracatının bile başlayacağını düşünüyoruz. Şirket olarak çalışmalarımız olacaktır." diye konuştu.

Salt, Avrupa Birliği'ne giriş çerçevesinde gerek sektörlerinde gerekse piliç üretiminde uyulması gereken şartları da hatırlatarak, birçok firmanın bu kriterlere uymayacağını, o nedenle tedbirler alınması gerektiğini vurguladı.

Ersan Temizel, Kayseri, Cihan