Rusya ekonomisinden iyi haber: Sanayi üretimi yüzde 2,7 büyüdü

0

Dünya ekonomilerinden gelen olumlu haberler, enerji fiyatların yükselmesi ile birlikte Rusya ekonomisinden de toparlanma haberleri gelmeye başladı. Rusya Devlet İstatistik Kurumu’nun verilerine göre Aralık ayında sanayi üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,7 artış gösterdi. Kasım ayında da yüzde 1,5 artış sağlayan üretimdeki büyüme, kriz sonrası toparlanmanın işareti olarak yorumlanıyor.

Rusya Demiryollarından gelen veriler de toparlanmanın işareti. Aralık ayında tren yolu ile yapılan kargo taşımacılığı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artış gösterdi. 2009 yılında ortalama tren yolu kargo taşımacılığında yüzde 15’lik bir küçülme yaşanmıştı. Petrol, hazır kömür ve metal sanayi taşımacılığında belirgin artışlar görülüyor. Rusya boru hatları dışında taşımacılığın yüzde 85’inin tren yolları aracılığı ile gerçekleştiriyor.

Rusya sanayi üretimi 2009’da yüzde 10,8 küçüldü

Rusya Federal İstatistik Kurumu’nun verilerine göre ekonomik krizin reel sektör üzerindeki faturası da netleşiyor. Sanayi üretimi 2009 yılında yüzde 10,8 küçüldü. 2009’un ilk yarısında ise durum daha vahimdi. Küçülme yüzde 14,8’leri buldu. Krizden imalat sanayi yüzde 16’lık küçülme ile en büyük hasarı alırken, elektrik ve doğalgaz üretimi yüzde 6, madencilik de yüzde 1,2 ile en az küçülen sektörler arasında yer aldı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan