Petrol varil fiyatları 75 doların altına indi, dolar 30 rubleyi aştı

1

Petrol varil fiyatlarının 80 dolarları görmesinin ardından 30 rublenin altına düşen dolar yeniden yükselmeye başladı. Dolar-ruble paritesinde en büyük etken petrol fiyatlarındaki değişim.

 

Rusya Merkez Bankası’nın rublenin zayıflayacağı yönündeki açıklamalarının ardından, petrol varil fiyatlarının da 75 doların altına gerilemesi haftanın ilk iş gününde doların yüzde 1 güçlenerek 30,11 rubleden işlem görmesine neden oldu.

The Moscow Times’a açıklamada bulunan UralSib Capital uzmanı Denis Porivay, “Petrol fiyatlarında negatif gösterge, rublede de negatif anlama geliyor.” dedi. Citibank uzmanı Yevgeni Belin de rublenin zayıflamasında petrol fiyatlarındaki düşüşün etkili olduğunu, bununla birlikte diğer faktörlere de dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Belin, “Yatırımcılar daha fazla risk istediğinde rubleye yönelir. Çin’den gelen ekonomik büyümenin durağanlaştığı ve faiz oranlarının artacağı yönündeki veriler de dolaylı olarak rubleyi etkiliyor.” öngörüsünde bulundu.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Ulyukayev yüzde 55 dolar ve yüzde 45 euro’dan oluşan döviz sepetinin ruble karşısında 35,70 seviyesinden 38 ruble seviyesine kadar çıkabileceği uyarısında bulunmuştu. Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin de rublenin güçlenmesine karşı olanlardan. Kudrin’e göre güçlü ruble Rusya’nın uluslar arası pazarda rekabet gücünü zayıflatıyor.

Ruble değer kaybederken, ruble bazlı MICEX indeksi yzde 1,5 büyüyerek 1415,86 puana çıktı. Dolar bazlı RTS indeksi ise yüzde 0,2 küçülerek 1483,7 puana geriledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan