Rusya Sibirya’da dev petrol rezervi buldu

9

Dünyanın en büyük petrol ve doğalgaz ihracatçısı Rusya, Doğu Sibirya bölgesinde yeni petrol rezervi buldu. Tabi Kaynaklar Bakanı Yuri Trutnev yeni petrol rezervin miktarının 1,1 milyar varil olduğunu söyledi.


Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le görüşmesinde müjdesini açıklayan bakan, “Biz çok büyük petrol rezervi bulduk. 150 milyon metrik tondan fazla yeni rezervin çıkarılması ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Bu stratejik bir kaynak.” bilgisini verdi. 

Devlet petrol şirketi Rosneft tarafından keşfedilen yeni rezerv İrkuts bölgesine yakın bir alanda bulunuyor. C1+C2 kategorisinde olan rezervin Rusya’nın üretiminde artışa neden olacağı belirtiliyor.

Rusya’da petrol arama çalışmaları yoğun bir şekilde sürüyor. Ülkede sadece 2009 yılında keşfedilen rezerv miktarı 620 milyon metric ton (4,5 milyar varil). Uzmanlar Rusya’nın keşfedilen rezerv miktarının üretim kapasitesinden daha büyük olmasına dikkat çekiyor. Rusya 2009 yılında 490 milyon metric ton (3,6 milyar varil) üretim gerçekleştirmişti.

Rusya çıkardığından fazla rezerv buluyor

Rusya sadece petrolde değil, doğalgaz, uranium, demir ve diğer metallerde de ürettiğinden fazla rezerv bulmaya devam ediyor. Geniş Rusya topraklarında araştırma yapan Rus madenciler her gün yeni rezerv haberleri veriyor. 

Rusya Başbakanı Putin geçen hafta yaptığı açıklamada, “2009 yılında yeni keşf edilen doğalgaz rezervleri üretimden 70 milyar metreküp daha fazla. Bu uranium, demir ve diğer madenler için de bu şekilde.” demişti.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan