Rusya Sovyet döneminin borçlarını bitirdi

2

Moskova yönetimi, tarihten kalan borç yükünü üzerinden attığını duyurdu.
Rusya maliye bakanlığı, resmi bir açıklama yaparak SSCB'nin Londra'daki kredi merkezlerine olan borcunun ödendiğini, böylece Sovyet dönemine ait borç kalmadığını duyurdu. Böylece Rusya'nın SSCB'nin hukuki varisi olarak ticari teşkilatlar karşısındaki yükümlülükleri yerine getirilmiş oldu.

Rusya maliye bakanlığının ödediği son rakamın 1 milyon dolar olduğu ifade edildi. SSCB dış ekonomi bankası 31 Aralık 1991 yılına kadar batı Avrupa, ABD ve Japonya'nın ticari bankalarından aldığı kredileri ödemeden Sovyetler dağılmış, bu borçlar Rusya'nın hanesine yazılmıştı.

Rus gazetesi "Gazeta"nın haberine göre, Rusya 2006 yılında kredi kurumlarının Paris merkezine 23.7 milyar dolarlık borcu zamanından önce ödemişti. İddiaya göre, borcunu ödemek için 2020 yılına kadar süresi olan Rusya, bu durumda 12 milyar dolara ulaşacak faizi düşünerek borcunu bir an önce ödeme yoluna gitti.

Rus uzmanlara göre, son bir milyon dolarlık borcun da ödenmesinin sembolik bir anlamı bulunuyor. Olga Belenkaya, bu borcun da ödenmesi ile 1990'lı yıllarda Rusya'nın yaşadığı ekonomik krizin tekrarlamayacağı ve ülkenin bir daha iflasın eşiğine gelmeyeceği gösterilmiş oldu.

Dünya Bülteni