Rusya ve Türkiye'nin Irak'ta ortak petrol çıkarma anlaşması tamam

6

Irak'ın Bedra petrol sahasında ortak ihale kazanan Rus enerji şirketi Gazprom Neft ve Türk TPAO konsorsiyumu Irak Enerji Bakanlığı ile gerekli anlaşmaları imzaladı. Güney Kore Kogas ve Malezya Petronas enerji şirketlerinin de dahil olduğu konsorsiyum önümüzdeki günlerde bölgede çalışmalara başlayacak.

Aralık 2009'da gerçekleşen ihalede Bedra bölgesinde ihale kazanan konsorsiyumda Gazprom Neft'in yüzde 30, Kogas'ın yüzde 22,5, Petronas'ın yüzde 15 ve TPAO'nun da yüzde 7,5'luk ortaklığı bulunuyor. Konsorsiyumda Irak devlet petrol şirketinin de yüzde 25'lik payı var.

Bedra petrol sahası ile ilgili anlaşma 20 yılı kapsıyor. Günlük kapasitesi 170 bin varil olan bölge ile ilgili anlaşmada tarafların uygun görmesi durumunda beş yıllık sürelerle anlaşma yenilenebilecek. Bölgede çalışmaların 2010 yılı içinde başlaması planlanırken, toplam 2 milyar dolarlık bir yatırım yapılması öngörülüyor. Şirketlerin varil başına 5,5 dolar kazanması bekleniyor.

Gazprom Neft Başkanı Aleksander Dyukov Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, şirketin uluslararası alanda aktif çalışma yürütmesi için Bedir bölgesinin önemli bir adım olduğunu, yeni projeler için çalışmaların sürdüğünü  kaydetti.

LUKoil Batı  Kurna-2 bölgesini yeniden aldı

Irak Enerji Bakanlığı'nın Aralık ayında gerçekleştirdiği ihalelerde toplam 41,2 milyar varillik petrol rezerv alanları gereçkeleşen ihalelerde 23 ülkeden 45 petrol şirketine verilmişti. Rusya'nın dev petrol şirketi LUKoil 13 milyar varil rezervi ile Irak'ın en büyük petrol bölgelerinden biri olan Batı Kurna-2 bölgesine yeniden döndü. Norveç petrol şirketi Statoil'le (ASA) birlikte Barı Kurna'yı kazanan LUKoil, 1,8 milyon varil üretiminin yapılacağı alanda varil başına 1,15 dolar alacak.

Birleşmiş Milletler'in 1997'de Irak'ın petrol ihraç etmesine izin vermesinin ardından bölgeye ilk olarak Rus petrol şirketi LUKoil gitmişti. LUKoil Saddam Hüseyin yönetimi ile Batı Kurna-2 bölgesinin işletilmesi konusunda anlaşma parafe etti. Ancak 2002 yılında ABD'nin Irak'a müdahalesinden bir kaç ay sonra Irak hükümeti Rus petrol şirketi ile olan anlaşmayı fesh etti. Moskova bugüne kadar Batı Kurna-2 bölgesindeki anlaşmayı yenilemek için yoğun çaba harcadı. Rusya petrol çıkarım alanlarında yer alabilmek için Irak'ın yaklaşık 10 milyar dolarlık borcunu silmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan