Davos’da özelleştirme tartışması; Gref kamu bankaları özelleştirilsin dedi, Kudrin piyasalar hazır değil diyerek karşı çıktı

1

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen dünya ekonomik formunda bir konuşma yapan Rusya devlet bankası Sberbank başkanı German Gref, devlet bankalarının özelleştirilmesini ve böylece bütçe açığının kapatılmasını teklif etti. Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin ise piyasaların hazır olmadığını, kamu bankalarının özelleştirilmesi ile ilgili tartışmanın henüz çok erken olduğunu söyledi.

 

Rus basınında yer alan haberlere göre, Gref yaptığı konuşmada başında bulunduğu Sberbank’ın özelleştirilmesinin bütçe açığının kapatılmasına büyük katkı sağlayacağını savundu. Gref, “Bizim kamu bankalarının özelleştirilmesine ihtiyacımız var. Buna ilk olarak da Sberbank’la başlamalıyız.” önerisinde bulundu.

 

Devlet bankalarının özelleştirilmesi ile ilgili düşüncelere katıldığını ifade eden Kudrin, ancak bunun zamanının gelmediğini söyledi. Kudrin itiraz konuşmasında, “Ben de bankaların satışı ile ilgili doğru zamanın oluşmasını bekliyorum. Kriz sonrası piyasalar henüz toparlanmış değil. Çok erken aşamadayız. Beklemek zorundayız.” dedi.

Devletin Sberbank’da bulunan yüzde 57,6’lık hissesini ilk aşamada yüzde 50+1 seviyesine rahatlıkla çekebileceğini kaydeden Gref, bunun mevcut yasalara göre mümkün olduğunu belirtti. Yasada değişiklik yapılması ile ilgili de parlamentoda bir tartışma yapılabileceğini kaydeden Gref, “Piyasaların uygun olduğu dönemde de ikinci adım atılabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Sberbank’ın piyasa değeri 64 milyar dolar

Merkez Bankası’nın kontrolünde olan Sberbank ve hükümetin kontrolünde olan rakibi VTB Rusya’da bankacılık sektörünün üçte birini oluşturuyor. Kriz döneminde 100’e yakın banka kapanmış olsa da, Rusya’da irili ufaklı 1000’den fazla banka faaliyetlerini sürdürüyor.

Rusya 2010 yılında özelleştirmeden yaklaşık 2,5 milyar dolarlık bir gelir bekliyor. Borsa kapanış rakamlarına göre Sberbank’ın piyasa değeri 64 milyar doları buldu. Devletin Sberbank’daki hisselerinin değeri de 37 milyar dolar civarında. Gref’e göre, yüzde 7,6’lık bir satış bütçeye 4,86 milyar dolarlık bir nakit girdisi sağlayabilir.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan