Nabucco doğalgaz boru hattı projesi ertelenebilir

2

Orta Asya enerji kaynaklarının Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine sevkini öngören Nabucco doğalgaz boru hattı projesi sıkıntılı bir sürece girdi. Avrupa ülkelerindeki ekonomik toparlanmanın beklenenden yavaş olması ve enerji talebinde öngörülen yükselişin gerçekleşmemesi proje ile ilgili çalışmaların ikinci planda kalmasına neden oluyor.


2014 yılında planlandığı şekilde hattan doğalgaz sevkıyatının başlamasının mümkün olmadığına dikkat çeken uzmanlar, yeterli doğalgaz talebinin garanti edilmemesi durumunda projenin ekonomik olamayacağına dikkat çekiyor.

Proje bir kaç yıl ertelenebilir

Reuters'a açıklamada bulunan enerji uzmanı Jorgen Henningsen, "Projenin ertelenmesi büyük sürpriz olmaz. Nabucco karar sürecine de bir kaç yıl ertelenerek gelindi. Henüz tam bir proje olarak ortaya konamadı." dedi.

Diğer uzmanlar ise daha kötümser. 11 milyar dolara inşa edilmesi planlanan proje için yeterli talebin orta vadede bulunması zor. Brüksel merkezli düşünce kuruluşu IFRI uzmanı Susanne Nies, Nabucco'nun inşası ile ilgili on yıl daha tartışmaların sürebileceğini savunuyor. 

Uluslararası Enerji Ajansı'nın tahminlerine göre doğalgaz piyasasında 2015 yılına kadar talepte artış beklenmiyor. 2030 yılına kadar da yıllık ortalama talep artışı yüzde 1,5 civarında olacak. 

Nabucco Orta Asya ve Hazar doğalgaz kaynaklarının Türkiye, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya üzerinden Avrupa ulaştırılmasını öngörüyor. Projenin kapasitesi de 31 milyar metreküp olacak. Avrupa'nın Rusya bağımlılığını azaltacak projenin rakibi olan 'Güney Akım' da hızlı bir şekilde ilerliyor.

2010 Nabucco'da karar yılı

Nabucco'nun önemli ortaklarından biri olan Avusturya OMV şirketi başkanı Werner Auli 2010 yılının karar yılı olacağını söyledi. Açık konuşan Auli, "Burada talep olmazsa, proje de iptal edilebilir. Talebin artabileceği konusunda bir kısım işaretler de alıyoruz." dedi.

Projenin doğalgaz arzı konusunda beklentileri ise 2014 sonunu gösteriyor. Irak'tan ilk doğalgaz alımı 2014 sonunda mümkün olabilecek. Projeye Irak'ın 8 milyar, Azerbaycan'ın 8 milyar metreküp doğalgaz arzı sağlaması bekleniyor. Türkmenistan ve İran da tedarikçi ülkeler arasında görülüyor. 

Gazprom CEO yardımcısı Aleksander Medvedev'e göre ise Nabucco'nun geleceği var. Zira 2030'a gelindiğinde Avrupa'nın ek 300 milyar metreküp doğalgaza ihtiyacı olacak. Bu durumda ne Nabucco ne de Güney Akım bu talepleri karşılayamaz. Belki ek yeni boru hatların döşenmesi bile gerekecek.

 

Faruk Akkan, Moskova, Cihan