Rusya küreselleşen 60 ekonomi arasında 55. sırada

1

Dünyanın en büyük 60 ekonomisinin küreselleşme açısından sıralamasından Rusya 55. sırada yer aldı.  Economist Intelligence Unit ve Ernst & Young tarafından gerçekleşen çalışmada ülkeler 1 puanla 5 puan arasında sıralandı. Ülkelerin ticaret politikaları, internet aboneleri, teknoloji kullanımı ve göçmen uygulamaları gibi bir dizi gösterge puanlamada kullanıldı.


Sıralamada Endonezya ile Ekvator arasında kalan Rusya teknolojinin kullanımında 1,77 puan alırken, kültürel kategoride de 2,01 puan ancak alabildi. Rusya'nın ticaret politikaları ve finans sınırlamaları açısından durumu diğer parametrelere göre daha iyi. 

BRIC (Brezilya, Çin, Hindistan ve Rusya) ülkelerinin tamamı 60 ülke arasında ikinci kısımda yer alıyor. Küreselleşme raporuna göre bu ülkeler ekonomik büyümelerine paralel olarak, ekonomilerinin liberalizasyonu açısından herhangi bir gelişme ortaya koymuyor. 

Singapur, Hong Kong, İrlanda, Belçika ve İsveç'in ilk beşi paylaştığı listede, Endonezya, Nijerya, Cezayir, Venezüella ve İran son beş ülke arasında yer alıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan