Rusya'nın 5. nesil savaş uçağının ilk uçuşu başarılı geçti

6

Rusya'nın 'PAK FA' olarak bilinen yeni savaş uçağı cuma günü başarılı test uçuşu gerçekleştirdiği belirtildi. 
Üretici firma Suhoy'dan yapılan açıklamada tam adı Cephe Havacılığı Perspektif Uçak Kompleksi olan 5. nesil 'PAK FA' uçağının ilk uçuşu Rusya'nın uzak doğusunda gerçekleştirildiği belirtildi. Açılkamada, "45 dakikalık deneme uçuşu başarılı bir şekilde tamamlandı. Pilot önünde konulan tüm hedefleri yerine getirebildi." dendi. 

Beşinci nesil savaş uçağı hakkında pek az şey biliniyor. Hatta uçağın bu zamana kadar dış görünüşü bile gizli tutuluyordu. Uzmanlar uçağın beşinci nesil şartlarına uygun olması için yüksek manevra kabiliyetine, süpersonik seyir hızına, büyük oranda silah yükü taşıma imkanına ve 'stealth' teknolojisine sahip olması gerektiğini belirtiyor.

PAK FA üreticileri uçaklarının ABD yapımı  F-22 Raptor ile aynı seviyede olduğunu öne sürüyor. 

RT'ye açıklamalarda bulunan Stratejiler ve Teknolojiler Analizi Merkezi uzmanı Ruslan Puhov da PAK FA 'nın uluslararası pazarlarda rekabet edeceğini söyledi. Uçağın Amerikan avcı jetinden daha düşük fiyata satılacağını belirten Puhov, "Sanırım Rusya'nın ürettiği 5. nesil savaş uçağı piyasanın üçte birini elde edebilir." diye konuştu.

PAK FA'nın üretimi 2015 ile 2017 yılları arasında başlaması bekleniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan