Rusya’dan Irak’a 30 milyar dolarlık petrol yatırımı

148

Rusya, Irak Batı Kurna-2 bölgesinde ihale kazanmasının ardından bölgeye yatırıma başlıyor. Rusya’nın dev petrol şirketi LUKoil, Norveç ortağı Statoil’le birlikte Irak’ta toplam 30 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Irak’ta önceki gün imzaların atılmasının ardından Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le bir araya gelen LUKoil CEO’su Vagit Alekperov, Batı Kurna-2 bölgesinde başlangıç olarak 4,5 milyar dolar, toplamda da 30 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. LUKoil’in bölgede 380 petrol kuyusu açmayı planladığı belirtiliyor.

Batı  Kurna-2’de imzalar atıldı

Irak Enerji Bakanlığı'nın aralık ayında gerçekleştirdiği ihalelerde toplam 41,2 milyar varillik petrol rezerv alanları 23 ülkeden 45 petrol şirketine verildi. Rusya'nın dev petrol şirketi LUKoil 13 milyar varil rezervi ile Irak'ın en büyük petrol bölgelerinden biri olan Batı Kurna-2 bölgesine yeniden döndü. Norveç petrol şirketi Statoil'le (ASA) birlikte Barı Kurna'yı kazanan LUKoil, günlük 1,8 milyon varil üretim gerçekleştirecek. Varil başına kazanç 1,15 dolar olacak.

LUKoil’in yüzde 85 ortak olduğu bölgeyi konsorsiyum, 20 yıl işletecek. Önceki gün imzalanan anlaşmaya göre sürenin dolmasının ardından beşer yıllık sürelerle anlaşma yenilenecek. Bölgede en az 20 yıl kalacak LUKoil’in yaklaşık yıllık 7,2 milyar dolar, toplamda da 144 milyar dolar kazanması öngörülüyor. 

Birleşmiş Milletler'in 1997'de Irak'ın petrol ihraç etmesine izin vermesinin ardından bölgeye ilk olarak Rus petrol şirketi LUKoil gitmişti. LUKoil Saddam Hüseyin yönetimi ile Batı Kurna-2 bölgesinin işletilmesi konusunda anlaşma parafe etti. Ancak 2002 yılında ABD'nin Irak'a müdahalesinden bir kaç ay sonra Irak hükümeti Rus petrol şirketi ile olan anlaşmayı fesh etti. Moskova bugüne kadar Batı Kurna-2 bölgesindeki anlaşmayı yenilemek için yoğun çaba harcadı. Rusya petrol çıkarım alanlarında yer alabilmek için Irak'ın yaklaşık 10 milyar dolarlık borcunu silmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan