Rusya başbakan yardımcısı: Yarım milyon insan işini kaybedebilir

139

Rusya Başbakan Yardımcısı  Aleksander Jukov işsiz ordusunun 6,7 milyona ulaşabileceğini, yaklaşık yarım milyon insanın daha işini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını söyledi.

Moskova'da düzenlenen bası ntoplantısında açıklamalarda bulunan başbakan yardımcısı, "1 Ekim 2008'den bu yana toplam 900 bin kişi işini kaybetti. Önümüzdeki dönemde 480 bin kişi daha işini kaybedebilir." dedi. Rusya Federal İstatistik Ajansı'nın son verilerine göre 6,2 milyon kişi işsiz olduğunu kaydeden Jukov, işsiz oranının yüzde 8'i aştığını belirtti.

Sovyet döneminden kalan tek endüstri bölgesi yaklaşımı ile kurulan tesislerin ekonomik krizden önemli ölçüde etkilendiğine dikkat çeken Başbakan Yardımcısı, "Bu yapıların modernize edilmesi için çalışıyoruz. Bu yıl durum zor olabilir. Yatırımlar da hayli zor olacak. Bu şirketlerin kendi sorunlarını çözmeleri mümkün değil." uyarısında bulundu.

 

İşsiz oranının dramatik bir şekilde artmaması için hükümetin çalıştığını ifade eden Jukov, "Bölgesel programlar geliştiriyoruz. Bu programla çok sayıda insanın işsiz kalmasına engel olmaya çalışıyoruz. Bir taraftan da kayıtlı işsizler için yeni istihdam alanları oluşturmak istiyoruz." dedi. Jukov 2010 yılı için hükümetin bütçeden 36,3 milyar rublelik (1,2 milyar dolar) bir rakam ayırdığını, iş piyasasındaki durumun istikrarlı hale gelmesi için çalışacaklarını ifade etti.

Vedomosti gazetesi de hükümetin tek endüstri bölgelerinde modernize çalışmalarına başlayacağını, bunun ilkinin de Vola bölgesinde yer alan dev otomotiv şirketi AvtoVAZ'ın bulunduğu Togliatti şehrinde gerçekleşeceği bilgisini verdi. 100 binden fazla insanın çalıştığı AvtoVAZ'da satışlar dört kattan fazla düşmüş durumda. Şirketin 30 binden fazla insanı işten çıkarması bekleniyor. Rusya Demiryolları ve Posta Hizmetleri de toplu işten çıkarılmaların yaşanabileceği şirketler olarak biliniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan