Dolar bir ruble düşünce, bütçe 4 milyar dolar açık veriyor

2

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin hükümetin sosyal harcamaları artırması durumunda Rusya bütçesindeki yüzde 6,8'lik açığın büyüyebileceği uyarısında bulundu. Moskova'da düzenlenen 'Russia 2010' formunda konuşan Kudrin, "2010 bütçe açığında henüz bir azalma olmasını beklemiyoruz. Petrol varil fiyatlarındaki artış doğrudan bütçeye artı değer olarak yansımıyor." dedi.

Ruble ve petrol varil fiyatları  arasındaki ilişkiyi anlatan Kudrin, "Petrol varil fiyatlarındaki artış gelirlerin artmasını sağlıyor. Ancak bu aynı zamanda rublenin güçlenmesine ve doların düşmesine de neden oluyor. Doların 1 ruble düşmesi, yıllık ortalamada bütçe gelirlerinin 120 milyar ruble azalması (3,99 milyar dolar) anlamına geliyor." bilgisini verdi.

Rusya Maliye Bakanı Kudrin de 2010 yılı ile ilgili petrol varil fiyatları tahminlerini 58 dolardan, 65 dolara çıkararak revize ettiklerini açıkladı. Kudirn'e göre bütçe gelilerindeki artış doğrudan bütçe açığının kapatılması şeklinde yansımayacak. Rusya'nın 2020 bütçesindeki yüzde 6,8'lik açık devam edecek. Hükümetin sosyal harcamaları artırması durumunda bu açığın büyüme riski de var.

2010 yılı doğrudan yabancı  yatırım kalemleri ile ilgili de bilgi veren Kudrin, "Bu konuda kriz öncesi seviyenin yakalanacağını düşünüyorum. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde 60-70 milyar dolar seviyesini yakalayabiliriz. Ekonomik büyüme için beklentilerin yüksek olması doğru değil. Bir çok kimse tedbirli öngörüde bulunuyor. Ancak, iyimser durumdayız." dedi.

Rusya bütçe açığını  kapatmak için dış borç alacak

KudrinRublePetrolRusya Maliye Bakan Yardımcısı  Dmitri Pankin de yaptığı değerlendirmede 2010'da 17,8 milyar dolarlık bir borçlanmayı öngördüklerini söyledi. Rusya ekonomi çevrelerinde petrol varil fiyatlarının yükselmesinin ardından 2010'da dış borç alımına gidilmeyebileceği gündeme gelmişti. Ancak doların 30 rublenin de altına gerilemesi bu beklentileri zora sokuyor. Zira Maliye Bakanlığı doların 33 ruble de kalması durumunda, petrol varil fiyatlarının yükselmesinin bütçeye artı değer sağlayacağını düşünüyor.

Rusya 2011 yılında yüzde 4 ve 2012'de de yüzde 3'lük bir bütçe açığı bekliyor. 2009'da yüzde 8'leri bulması beklenen bütçe açığı, petrol gelirlerinin artması  ve rublenin de dolar karşısında fazlaca güçlenmemesi nedeni ile yüzde 5,9'da kaldı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan