Rusya’da iş yapan şirket CEO’larından kriz dersleri

135

Rusya’da faaliyette bulunan şirketlerin üst düzey yöneticileri Troika Dialog’un her yıl düzenlediği  ‘Russia Forum’ panelinde bir araya geldi. Kriz sürecinde yaşadıkları tecrübeleri paylaşan yöneticiler, olumsuz etkilendiklerini, ancak Rus tüketici davranışları ile ilgili de çok dersler çıkardıklarını söyledi. 3-5 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek oturumlara Rusya’da faaliyette bulunan 43 ülkeden 625 şirket temsilcisi katılıyor. Bin 200’den fazla katılımcının yer aldığı oturumlarda şirket sahibi ve yöneticileri sorunlarını dile getirme ve çözüm yollarına katkıda bulunma fırsatı buluyor.

The Moscow Times’ın haberine göre Rusya ve Avrasya bölgesi Nestle CEO’su Stefan de Loecker, krizin ürüne odaklanmayı zorunlu hale getirdiğini ifade ettiği konuşmasında, “Bir çok işadamı kriz döneminde satışlarının düştüğünden şikayetçi oluyor. Bunun bir kısım yararları da görüldü. Kriz bazı markaların ve ürünlerin zayıflığını ortaya çıkardı. Bazı ürünler ödenen değerin karşılığını vermiyor. Böylece iş adamları ürün değerlendirmesine gitti.” dedi.

Müşteri ürününüze aşık olmalı

Spor tekstil ürünleri markası  Bosco di Ciliegi Başkanı Mihail Kusniroviç’e göre ise tüketiciler kalite temelli alışkanlıklarını kolaylıkla terk ederek daha ucuz ürünlere yönelmiyor. Kusniroviç, “Bu ülkede insanlar çok akıllı tüketici davranışları ortaya koyuyor. Ortalamanın üzerinde bir durum var. Diş macunu kullanan insanlar bir anda diş tozu kullanmaya başlamıyor.” dedi.

İş hayatında başarının anahtarının taleplerin taban yaptığı bir dönemde, çeşitliliğin ve arzın geliştirilmesi olduğuna işaret eden Kusniroviç şu tespitlerde bulundu: “Şunu anlayabiliyor musunuz? Sizin bir restoranınız var. Müşterileriniz az. Bu yüzden ürün çeşitliliğini yüzde 70 azaltıyorsunuz. Bu durumda başarı şansınızı tahmin edebiliyor musunuz? Müşteriyi siz dansa davet etmelisiniz. Müşteri sizin ürününüze aşık olmalı. Ancak o zaman başarı gelir.”

Gelişmekte olan piyasalarda da bazen geri çekilmelerin yaşanabileceğine dikkat çeken Mars Avrupa ve BDT ülkeleri CEO’su Richard Smyth, “18 ay önce petrol varil fiyatları  150 doları aştığı, rublenin tarihinin en güçlü dönemini yaşadığı günlerde ofisimde oturduğum günleri hatırlıyorum. Dokuz yıl boyunca büyüdük. Bu günlerin yaşanabileceğini o günlerde tahmin etmek çok zordu.” dedi.

Rusya’da krizlerin ulusal özelliği; kısa süreli ve daha sert oluyor

Rostik Group Restoran zincirleri başkanı  Rostislav Ordovski de yaşanan resesyon sürecinin iş adamlarına dükkanlarını kapatma ihtimalini düşünmeleri için fırsat verdiğini ifade ederek, “Mart 2009’da biz tamamı ile yok olmaya doğru gittiğimizi düşünmeye başladık. Rusya’da krizlerin ulusal bir özelliği var. Çok güçlü gelir ve kısa süre devam eder. Üstteki yöneticilerin de maalesef geçmiş krizlerle ilgili hafızaları çok zayıftır.” tespitinde bulundu.   

Alkollü içecekler üreten Synergy başkanı Aleksander Mechetin ise orta ve düşük kalitedeki markalarda tüketicinin rahatlıkla diğer markalara rahatlıkla geçiş yapabildiğini, pahalı ürünlerde ise yüzde 20’lere varan bir artış yaşadıklarına dikkat çekti.

İndirimler müşterinin mal memnuniyetini azaltır

Kriz döneminde bir çok tekstil ve hazır giyimcilerin önemli oranda indirime gittiğini kaydeden Bosco’dan Mihail Kusniroviç, “Müşterinin gözünde yüzde 100 değerini ödeyerek aldığı çeketle, indirimli aldığı çeket çok farklıdır. Bu aynı ürün de olsaböyledir. Müşteri yüzde 70-80 indirimle bir ürünü aldığında şöyle hisseder: Bakınız, normal zamanda firma bizim üzerimizden ne kadar fazla para kazanıyormuş. Şimdi bu indirim adaletli bir seviyeye getirdi. İndirimler müşterinin mal memnuniyetini azaltır.” ifadelerini kullandı.

Synergy’en Mechetin’in son sözleri ise Rusya piyasası ile ilgili ümitleri canladırdı: “Adam aynı adam. Tüketici aynı tüketici. İnsanlar daha önce ödedikleri fiyata benzer ürünleri almaya devam edecek. Ve aynı şekilde restorana da gidecek. Bizim de yüksek karlarımız olacak.”