FT: Yatırımcılar gözlerini Rusya'ya çevirmeli

0

Financial Times gazetesi Rusya'nın yatırımcılar açısından çok cazip hale geldiğini ve bu ülkenin sunduğu avantajları kendi lehine çevirebilecek şirketlerin büyük kazançlar elde edebileceğini yazdı.

Kingsmill Bond imzası ile yayınlanan makalede petrol fiyatlarının son dönemde istikrarlı bir seyir izlemesi nedeni ile yatırımcıların Rusya'ya olan bakışlarını tazelemeleri gerektiğini vurgulandı. Uzman ayrıca petrol fiyatlarının aynı durumda kalması halinde, Rusya borsası RTS'nin yıl sonuna kadar yüzde 30 artarak 2000 puana ulaşmasının öngörülebileceğini de ifade etti.

Rusya’nın para birimi rublenin diğer gelişmekte olan piyasaların para birimlerine göre daha ucuz olması  ve ülkedeki borsanın kazandırma potansiyeli Rusya’yı yatırımcılar için çekici hale getirdiğine dikkat çeken Bond, "Rusya borsalarındaki hisselerin fiyatları diğer gelişmekte olan ülkelere kıyasla yüzde 20 ile 30 arasında daha ucuz seviyede bulunuyor. Bununla birlikte ülkenin büyüme potansiyeli var ve Batı Avrupa’nın elinde olan mal ve hizmetlere kolay bir şekilde ulaşabilecek güçte." şeklinde yazdı.

Rusya'nın sunduğu avantajları  kendi lehine çevirebilecek şirketlerin, yatırımlarından büyük kazançlar elde edebileceğine dikkat çekilen makalede ülkede şu anda cep telefonu aboneliği, bira tüketimi ve beyaz eşya ticareti açısından Avrupa’nın en büyük pazarlarından birine sahip. Öte yandan, dünyanın en geniş doğal kaynak rezervine sahip Rusya’da şirketler üretimlerini çok daha ucuza gerçekleştirme avantajı da mevcut.

Tüm bunlara ek olarak ülke, yatırımcıların Rusya’da elde ettiği öz kaynak kazancı da yüksek. Yatırımcılar ülkeye aktardıkları paradan kriz öncesinde yüzde 20 oranında kâr elde edebiliyordu. Kriz sürecinde de çok fazla bir şey değişmedi. Şirketlerin bu dönemde Rusya’daki öz kaynak kazançlarının oranı yüzde 16 oldu.

 

Rusya’yı çekici kılan bir diğer özellik ise borcunun oldukça düşük seviyede olması.  Ülkede, hem devlet borcu hem de hane halkı borcu gayrisafi milli hâsılanın (GSYİH) yüzde 10’nundan daha düşük seviyede bulunuyor. Bankaların verdiği kredilerinin GSYİH’ye oranı ise yüzde 36 düzeyinde.

Öte yandan ülkede enflasyon Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana ilk kez tek haneli rakamlara gerilemiş durumda. 2008 yılında yüzde 13 olan enflasyon, 2009’da yüzde 9’a düştü ve şu anda yüzde 6 oranında yer alıyor. Ekonomistler bu seviyenin yılsonuna kadar devam edeceğini öngörüyor.

 

Uzman, bütün bu olumlu ekonomik verilere rağmen yatırımcıların petrol fiyatlarına dikkat etmeleri gerektiğini belirtiyor. Çünkü hem devlet fanansmanı ve rublenin durumu tamamen dolara bağlı olduğunu ifade eden uzman, "Petrol 60 doların altına düşmesi halinde piyasa endişelenmeye başlıyor, 40'ın altına düştüğü zaman ise bütün makro ekonomik ortam istikrarsız hale geliyor. Petrolün düşmesini öngeren çok az insan var, ancak yine de şu an için bu en önemli risk." şeklinde yazdı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan