Tavuklar, Moskova seferine çıkıyor hedef 900 milyon dolarlık ihracat

126

Kuş gribi sebebiyle zor günler yaşayan beyaz et sektörünün yüzü gülmeye başladı. Rusya'nın 2002 yılı sonrası Türkiye'den kümes hayvanları  ve ürünleri ithalatı yasağını 1 Şubat 2010'dan itibaren kaldırmasının ardından ihracat kapısı açıldı.

Rusya Federasyonu'nun Türkiye'ye 500 bin tonluk beyaz et ithalatı kotası tahsis ettiğini belirten Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, sektör temsilcileri ile Moskova ve Rusya'daki diğer şehirlere gidileceğini bildirdi. Çağlayan, alım heyeti düzenleyerek, Rusya'daki ithalatçıları da Türkiye'ye getirerek tesislerin gezdirileceğini söyledi. Bu ülkeye yönelik vizenin de kaldırılması için çalışmaların hızlanacağını kaydetti.

Beyaz et sektörüne 500 bin tonluk kapısının açılmasının ardından 800-900 milyon dolarlık ihracat yapılması hedefleniyor. Altı firma bu ülkeye mal satmak için gerekli şartları taşırken diğer 11 firma da ihracata hazır hale gelmek için çalışmalarına başladı. Türkiye'nin yıllık üretim kapasitesi 1 milyon 250 bin ton. Geçen yıl 114 bin tonluk ihracat karşılığında 156 milyon dolarlık gelir elde edildi. Sektör temsilcileri, Rusya'ya yönelik ihracat kapısının açılmasının ardından iç piyasadaki fiyatların da artabileceği uyarısında bulundu.

Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı  Çağlayan, beyaz et sektörünün Rusya'ya olası ihracatını  sektör temsilcileri ile Ankara'da masaya yatırdı. Toplantıya yoklama ile başlayarak beyaz et firmalarının isimlerini tek tek okudu. Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çağlayan, ihracat sonrasında iç piyasada tavuk etine zam yapılıp yapılmayacağının sorulması üzerine, "İç tüketimimiz giderek artıyor. Talep patlaması olduğunda üretimler, yatırımlar artacak. Türkiye'de de fiyatların pahalanmaması gerekiyor." yanıtını verdi.

Kırmızı et ithalatının  önünün açılması amacıyla Tarım Bakanlığı'nın yaptığı  çalışmanın hatırlatılması üzerine Bakan Çağlayan, konuyu bir araya gelindiğinde konuşacaklarını kaydetti. Toplantıda günlük ihracat verilerini de açıklayan Çağlayan, 4 günlük şubat ayı ihracatının yüzde 50'ye yakın arttığını ve 1,1 milyar dolara ulaştığını kaydetti. Çağlayan'a göre bu rakamlar, hedefe ulaşmak için uçağın rahat kalktığının bir göstergesi.

Yılda kişi başına 24 kilogram (kg) beyaz et tüketilen Rusya Federasyonu, Türkiye'deki beyaz et üreticileri için büyük fırsat taşıyor. Türkiye, tavuk eti üretiminde dünyada on yedinci sırada yer alıyor. İhracatta ilk sırayı ise 92 milyon dolar ile Irak alıyor. Irak'ın yüzde 60 pay aldığı ihracat pazarında Vietnam'ın payı yüzde 16 iken Azerbaycan'ın payı da yüzde 6.

Kaynak: Zaman