Avrupa piyasalarından gelen olumsuz haberler borsa ve rubleyi vurdu

1

Yunanistan, Portekiz, İspanya ve ABD mali piyasalarından gelen olumsuz haberler Rusya'da olumsuz yansıdı. Ruble bazlı MICEX indeksi hafta boyunca yüzde 4,5 değer kaybederek 1355,64 puan seviyesine gerilerken, dolar bazlı RTS indeksi de hafta boyunca yüzde 4,3 değer kaybederek 1411,14 puana düştü.

The Moscow Times'a açıklamada bulunan Otkritie Investment Bank uzmanı Vladimir Savov düşüşün Rusya'ya özel olmadığını büyük piyasaların tamamında geçen hafta kayıp yaşandığına dikkat çekti.

Dünya piyasalarında yaşanan kriz doğrudan petrol varil fiyatlarını da etkiledi. Yüzde 2,7 düşen petrol cuma günü varili 71,19 dolardan işlem gördü. 2010'da işsiz sayısı Rusya'da 6,7 milyona çıkacağı yönünde açıklamalar gelirken, piyasalardaki göreceli toparlanmalar Rusya'nın kaybının az olmasını sağladı.

UralSib uzmanı Chris Weafer yaptığı  değerlendirmede 2010 yılında Rusya borsasının cazibesini koruyacağını, bu nedenle de yatırımcıların ani çıkış yapmasının beklenmediğine işaret etti. Weafer, "Rusya ekonomisi toporlanma yolunda. Borsa değerleri ise diğer piyasalara göre hayli ucuz. Yatırımcılar bunu kısa ve orta vadede mutlaka değerlendirecek." dedi.

Dolar güçlenmeye devam edebilir

Geçen haftanın son işlem gününde 1 dolar 30,18 rubleden güne başladı, gün içinde 30,56 rubleye kadar yükseldi, ardından bir miktar gerileyerek günü 30,49 ruble ile tamamladı. Petrol varil fiyatlarındaki düşüş ve euronun dolar karşısında değer kaybetmesinin hareketliliğe neden olduğu belirtiliyor. Önümüzdeki hafta da doların euro karşısında bir miktar daha  güçlenmeye devam etmesi bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan