Enerji Bakanı Yıldız: "Rusya ile görüşmelerimiz devam ediyor, 2017'de nükleer enerji tüketmeliyiz"

0

Enerji Bakanı Yıldız, nükleer santral konusunda Rusya ve Türkiye tarafından oluşturulan çalışma gruplarının görüşmelere devam ettiğini söyledi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Taner Yıldız, nükleer santral konusunda Rusya ve Türkiye tarafından oluşturulan çalışma gruplarının görüşmelere devam ettiğini belirtirken, ''Bizim 2017'de bu enerjinin (nükleer) Türkiye'de tüketilmesiyle alakalı mutlaka iyi bir noktayı yakalamamız gerekiyor'' dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Yıldız, Kanal 24'de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Nükleer santral konusundaki bir soru üzerine Yıldız, nükleer enerji santrallerinden daha çok, bu işin kültürünün Türkiye'ye kazandırılması gerektiğini kaydetti.

İhale sürecinin nihayetlenmesinden sonra Rusya ile bu konuda hükümetlerarası ikili görüşmeler yapıldığını ve bununla ilgili bir de iyi niyet protokolü imzalandığını hatırlatan Yıldız, protokol sonrasında oluşturulan çalışma gruplarının görüşmelerine devam ettiğini bildirdi.

Yıldız, şöyle konuştu:

''Bu ay içinde İstanbul'da tekrar bir araya gelinecek. Mutabık kalınması halinde ve makul şartları  yürütebiliyor olmamız halinde, inşallah biz bunu yine kanunun, mevzuat şartlarının bize verdiği yetki çerçevesinde hükümetlerarası bir anlaşma ile yapmaya çalışıyoruz ve ben başaracağımıza inanıyorum. TBMM tatile girmeden önce mutlaka bizim bunu Meclis'e sevk etmemiz lazım. Nükleer santral yapımı yaklaşık 7 yıl sürecek ve bizim 2017'de bunun enerjisinin Türkiye'de tüketilmesiyle alakalı mutlaka iyi bir noktayı yakalamamız lazım.''

Enerji Bakanı, Türkiye'nin büyüme hızı ve bizim strateji belgesi dikkate alındığında, 2023 yılında mutlaka nükleer güç santrallerinin Türkiye'de en azından söz konusu 2 bölgede kazandırılması gerektiğini söyledi.

AZERBAYCAN'LA YAPILAN ENERJİ  ANLAŞMALARI

Azerbaycan'la enerjide 3 temel konu bulunduğunu anlatan Yıldız, bunlardan ilkinin Şahdeniz 1 Projesi ve alınan gaz, diğerinin Şahdeniz 2 Projesi ve 2016-2017 yıllarında yapılabilecek gaz bağlantılarıyla alakalı görüşmeler, üçüncüsünün de Türkiye üzerinde Avrupa'ya boru hatlarıyla yapılacak bağlantılar olduğunu söyledi.

Şahdeniz 1 Projesiyle ilgili bir sorunun bulunmadığını, sıkıntının transit geçiş ücretleriyle alakalı olduğunu ifade eden Yıldız, Şahdeniz 2 Projesi çerçevesinde verilen fiyat teklifi üzerinde de henüz mutabık kalınmadığını bildirdi.

Azerbaycan'la bir anlaşmalar paketi bulunduğunu ve tüm unsurlarda anlaşmadan paketin imzalanamayacağını  ifade eden Yıldız, ''Biz tekliflerimizi verdik, durduğumuz nokta iyi bir nokta. Hem Azerbaycan ve Türkiye gibi iki kardeş ülkenin ilişkilerini güçlendirebilecek bir noktadayız, hem de menfaatlerimizi gözeten bir noktadayız. Verdiğimiz fiyat teklifinin makul olduğunu düşünüyoruz, Azeri kardeşlerimizin de bu noktaya geleceğini düşünüyoruz'' dedi.

RUSYA'YA İLE İLİŞKİLER

Rusya ile Türkiye arasında doğal gazdan tarıma kadar 38 milyar dolarlık bir ticaret hacmi bulunduğunu, fakat bunun mutlaka Türkiye lehine dengelenmesi için bir balans yapılması  gerektiğini söyledi.

Karadeniz'de Rusya dışındaki ülkelerle geliştirilen projelerin, bu ülke ile yapılan projelere rakip olmadığını ifade eden Taner Yıldız, AB üyesi ülkelerin doğal gaz arz güvenliği için, buradaki projelerin orta ve uzun vadede birbirini destekleyen projeler olduğunu vurguladı.

Kaynak: AA