Medvedev: "Yasal alt yapının yeterli olmaması yatırımcıların Rusya'ya güvenmemesine neden oluyor"

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev gerekli yasal altyapının olmaması nedeni ile yatırımcının Rusya'ya güvenmediği, bu nedenşer uzun vadeli yatırımlar yerine spekülatif işlemler yaptığını söyledi. Devlet Başkanlığı Konseyi'ni toplayan Medvedev, Rusya mali piyasalarının zayıf noktalarının analiz edilmesini, 2010 ya da orta vadede uygulamaya konulacak eylem planının hazırlanmasını istedi.

Rusya'nın uluslararası finans merkezi olabilmesi için 2020 yılını kapsayacak projelerin hazırlanmasını  talep eden Rusya lideri, "Gerekli yasal zeminin neden hala hazır edilemediğini sormak istiyorum. Hükümeti ve Aleksey'i (Kudrin) bu konuda bilgilendirdik. Yasal ve diğer imkanların oluşturulmaması sadece Rus ve dış yatırımcılar için tehlike oluşturmuyor, aynı zamanda ekonomimizin rekabet gücünü zayıflatıyor ve gelişmemizi engelliyor." eleştirisi getirdi.

Durumun iyileştirilmesi için yapılması  gerekenlerle ilgili değerlendirmede bulunan Medvedev, "Öncelikle mali istikrarın sağlanması için gerekli zemin hazırlanmalı... Burada sadece uluslararası standartları kopya yapmamalıyız. Bunlar da mükemmellikten uzak... İkinci olarak da Rusya'nın uluslararası finans merkezi olması için çalışmalar yapmalıyız... Küresel kriz sorunlarla birlikte, yapının yeniden gözden geçirilmesine imkan tanıyor. Finans merkezlerinin Rusya'da yer alabilmesi için neler yapılacağını planlamalıyız." dedi.

Uzun vadeli yerli ve yabancı  yatırımların peşinden koşulması gerektiğini kaydeden Rusya lideri, "Rusya ekonomisinin inovasyon ve moderneleşme girişimleri ile daha verimli hale getirilmesi gerekiyor. Mali piyasalar yapılanırken Belarus ve Kazakistan'la oluşturulan tek gümrük birliği anlayışını dikkate alması gerekiyor. Aynı şekilde Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri ile de ilişkiler bir o kadar önemli." ifadelerini kullandı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-568884-MedvedevFinansCenter2