İtalyan Fiat ve Rus Sollers 3,3 milyar dolarlık ortaklık kurdu; hedef yılda 500 bin araç

3

İtalya'nın dev otomotiv şirketi Fiat SpA ile Rus Soller 3,3 milyar dolarlık ortaklık oluşturdu. Rusya'nın Tataristan bölgesinde araç üretimine başlayacak konsorsiyumun hedefi yıllık 500 bin araç.

Rusya'nın AvtoVAZ'ın ardından ikinci büyük tesisini kuran konsorsiyum yeni model araç üretimi yapacak. Mevcut fabrikanın genişletilmesi ve modernize edilmesi öngörülürken, iki şirketin temsilcileri ortaklık anlaşmasını imzaladı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in de katıldığı Tataristan'ın Naberajnaya Çelniy bölgesinde gerçekleşen törende anlaşmayı Fiat adına Yönetim Kurulu Başkanı Sergio Marchionne ve Rusya adına da Sollers Yönetim Kurulu Başkanı Vadim Şivetsov parafe etti. Başlangıçta 300 bin araçla üretime başlayacak konsorsiyum 2016'ya kadar 500 bin araç kapasitesine ulaşacak. Hedefte yüzde 10'luk üretimin de ihraç edilmesi var.

Rusya ekonomik kriz öncesinde Avrupa'nın en büyük otomotiv pazarı olarak biliniyordu. Kredilerde yaşanan sorunlar, yüzbinlerce kişinin işini kaybetmesi sonucu Rusya'da araba satışları 2005 seviyesine geriledi. Uzmanlara göre Rusya otomotiv sektörü 2010 yılında kısmen büyüyecek.

Rusya 2,9 milyar dolar kredi veriyor

RIA-565297-sollerfiat2-300Sollers'in VTB'ye olan toplam 750 milyon dolarlık borcu, yeni bir borçlanmayı zor duruma soksa da, AvtoVAZ'ın kurtarılmasını sağlayan Putin'in burada da devreye girmesi bekleniyor.

Nitekim Putin yaptığı değerlendirmede Rusya hükümetinin yeni konsorsiyuma 2,9 milyar dolarlık kredi sağlamayı planladığını açıkladı ve şirketlerin ortak yapılanmalarını devlet bankaları aracılığı ile desteklemeyi hedeflediklerini söyledi.

AvtoVAZ'ın da önümüzdeki günlerde Fransız Renault firması ile ortak üretim planladığı biliniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan