Putin: "Kuzey Akım'dan eylül 2011'de doğalgaz akmaya başlayacak"

1

Rusya'nın dev doğalgaz kaynaklarının Avrupa'ya ulaşımında temel projelerden biri olan 'Kuzey Akım' için takvim netleşti. Baltık Denizi'nin altından geçerek doğrudan Almanya'ya ulaşan Rusya, yeni hattan doğalgaz sevkıyatına eylül 2011'de başlayacak.

Kuzey Akım doğalgaz boru hattının yüzde 9 ortağı olan Hollanda enerji şirketi Gasunie CEO'su Marcel Kramer'i kabul eden Rusya Başbakanı Vladimir Putin, "Mayıs 2011'de deniz altındaki inşaat tamamlanmış olacak. Eylül ayında da Almanya üzerinden sevkıyata başlamış olacağız." dedi. Putin, Rusya'nın enerji stratejisinin tamamı ile küresel enerji talebinin artacağı üzerine kurulduğunu söyledi.

Finlandiya'dan da sabah erken saatlerde gerekli izinleri alan Rusya, Baltık Denizi'nin altından Avrupa'ya direk bağlantı sağlayan projeyi hayata geçiriyor. Baltık ülkeleri ve Finlandiya doğalgaz boru hattının çevreye zarar vereceği gerekçesi ile bugüne kadar izin vermiyordu. Böylece, beş ülkenin ekonomik sahasından geçecek hatla ilgili de tüm izinler tamamlandı.

1220 km uzunluğunda olacak Kuzey Akım doğalgaz boru hattı, son on yılda sürekli sorunların yaşandığı  transit ülkeleri by-pass ederek doğrudan Avrupa'ya ulaşım sağlayacak. Baltık Denizi'nin altından geçecek hattın inşaatının Nisan ayında Rusya'nın Leningrad bölgesinden başlayacak.

RIA-571190-Kramer2-300İki paralel hattan ulaşacak Kuzey Akım'ın ilk ayağı ekim 2011'de tamamlanacak. İki hattın toplam kapasitesi 55 milyar metreküp olarak planlanırken, maliyetin de 10-12 milyar dolar olması bekleniyor. Kuzey Akım'a Gazprom'un dışında Alman  E.ON Ruhrgas ve BASF-Wintershall enerji şirketleri ile Hollanda Gasunie enerji şirketinin ortaklıkları bulunuyor. Gazprom, Kuzey Akım'dan doğalgaz alımı yapmayı planlayan Almanya, Danimarka, Belçika, Fransa ve İngiltere ile anlaşmaları sağlamış durumda. Rusya Avrupa Birliği ülkelerinin doğalgaz ihtiyacının dörtte birini karşılıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan