Bir haftada 27 bin kişi işini kaybetti

0

Ekonomik kriz sürecinden çıkış için çalışmalarını sürdüren Rusya'da işsizlik artmaya devam ediyor. Resmi rakamlara göre işsiz sayısı son bir haftada yüzde 1,2 arttı.

Rusya Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre 2 Şubat'ta 2 milyon 205 bin olan işsiz sayısı, 10 Şubat'ta 2 milyon 232 bine yükseldi. Ocak ayında kayıtlı işsiz sayısındaki artış da yüzde 1,8 olarak gerçekleşti. Bakanlık verileri Rusya ve çevresinde faaliyette bulunan 73 bin işyeri ile görüşerek elde etti.

Yarım milyon insan işini kaybedebilir

Rusya Başbakan Yardımcısı  Aleksander Jukov işsiz ordusunun 6,7 milyona ulaşabileceğini, yaklaşık yarım milyon insanın daha işini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını açıklamıştı. Moskova'da düzenlenen basın toplantısında konuşan başbakan yardımcısı, "1 Ekim 2008'den bu yana toplam 900 bin kişi işini kaybetti. Önümüzdeki dönemde 480 bin kişi daha işini kaybedebilir." ifadesini kullanmıştı. Rusya Federal İstatistik Ajansı'nın son verilerine göre 6,2 milyon kişi işsiz olduğunu kaydeden Jukov, işsiz oranının yüzde 8'i aştığını belirtmişti.

İşsiz oranının dramatik bir şekilde artmaması için hükümetin çalıştığını ifade eden Jukov, "Bölgesel programlar geliştiriyoruz. Bu programla çok sayıda insanın işsiz kalmasına engel olmaya çalışıyoruz. Bir taraftan da kayıtlı işsizler için yeni istihdam alanları oluşturmak istiyoruz." bilgisini vermişti. Jukov 2010 yılı için hükümetin bütçeden 36,3 milyar rublelik (1,2 milyar dolar) bir rakam ayırdığını, iş piyasasındaki durumun istikrarlı hale gelmesi için çalışacaklarını ifade etmişti.

Vedomosti gazetesi de hükümetin tek endüstri bölgelerinde modernize çalışmalarına başlayacağını, bunun ilkinin de Vola bölgesinde yer alan dev otomotiv şirketi AvtoVAZ'ın bulunduğu Togliatti şehrinde gerçekleşeceği bilgisini verdi. 100 binden fazla insanın çalıştığı AvtoVAZ'da satışlar dört kattan fazla düşmüş durumda. Şirketin 30 binden fazla insanı işten çıkarması bekleniyor. Rusya Demiryolları ve Posta Hizmetleri de toplu işten çıkarılmaların yaşanabileceği şirketler olarak biliniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan