Rusya ile imzalanan nükleer santral protokolü Haziran'dan önce TBMM'de

1

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı  Taner Yıldız, Türkiye'ye nükleer santral kurulması konusunda Rusya ile yapılan ön protokolün Haziran ayından önce TBMM'ye getirilmesine çalıştıklarını söyledi. Yıldız, Katar'da yaptığı açıklamada bu konuda çalışma grupları oluşturulduğunu belirterek, "Teknik argümanlar önlerine getirilecek. Nükleer enerji santrallerini mutlaka kazandırmamız lazım. Hem Akkuyu, hem de Sinop'ta." dedi. Bu sürenin daha hızlı kat etmeleri gerektiğini dile getiren Taner Yıldız, "Haziran ayından önce bunu TBMM'ye getirirsek iyi olur." ifadelerini kullandı.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte geldiği Katar'ın başkenti Doha'da Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kendisine Azerbaycan'ın Türkiye'ye sattığı doğalgaza ilişkin bir soru yöneltilen Bakan Yıldız, Şahdeniz-1 için fiyat teklifi verdiklerini, Şahdeniz-2 projesi için de hem miktar, hem de fiyat tekliflerini sunduklarını anımsatarak, fiyat teklifinin iki ülkenin çıkarına uygun olduğunu vurguladı. Yıldız, Azerbaycan'ın açıklamalarının ise "yanlış bilgilendirmeden" kaynaklanıyor olabileceğini belirterek, "Ülkemizin çıkarlarını düşündüğümüz kadar Azerbaycan'ın da çıkarları konusunda hassas olduğumuzu söyleyebilirim. Sanırım bu bilgi Aliyev'e ulaşmadı diye düşünüyorum" diye konuştu.

Yıldız, Rusya'dan alınan doğalgaz da indirim yapıldığına yönelik bir soru üzerine ise "Bu nihayetlenmiş  bir görüşme değil. Biz gaz aldığımız hemen hemen her ülke ile hem fiyat, hem de müzakere şartlarını Türkiye lehine olacak şekilde görüşüyoruz. Bunun içinde kabul görenler var görmeyenler var." şeklinde belirtti.

Libya'da Fizan bölgesindeki petrol arama yapılan sahayı ziyaret edeceğini kaydeden Yıldız, İran'da Güneypars sahası içinde petrol arama için verilen teklifin de İran tarafından 2 hafta içinde değerlendireceğini aktardı.

Nazif Erişik, Doha, Cihan