Rusya Ocak ayı sanayi üretimi yüzde 7,8 arttı

0

Rusya ekonomik krizden çıkışının olumlu sinyallerini vermeye devam ediyor. Son üç aydır kısmi büyüme gerçekleştiren Rusya ekonomisinden olumlu haber sanayi sektöründen geldi. Federal İstatistik Servisi'nin rakamlarına göre sanayi sektörü Ocak 2010'da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 büyüdü. Sanayi sektörü için Nisan 2008'den bu yana görülen en iyi rakam.

The Moscow Times'a açıklamada bulunan Otkritie Financial uzmanı Olga Naydenova, "Bu gelişme büyük oranda dış talebin artması ile ilgili. Özellikle doğalgaz satışlarında artış gözleniyor. Ancak, iç piyasalar henüz temkinli davranıyor." dedi. Naydenova'ya göre hükümetin 2009 yılında krizle mücadele için harcadığı 39,7 milyar dolarlık rakamın da bu gelişmede payı var.

Rusya Demiryolları şirketinin Ocak ayında kargo hacminin yüzde 17 artması da sanayi sektöründeki büyümeyi açıklıyor. İşçi piyasasında da ücret aralığı yüzde 15,5 artış sağladı. Sanayi sektöründe Aralık ayında yüzde 1,5 ve Kasım ayında da yüzde 2,7'lik bir büyüme gerçekleşmişti.

Naydonova değerlendirmesinde, "Bu yıl içerisinde somut bir büyüme beklemiyorum. Ne Rusya bankaları  ne de Rusya şirketleri gelecekleri konusunda emin değiller." ifadelerini kullandı. Naydonova büyümenin dış piyasalarda oluşan aşırı kapasite küçülmesinden kaynaklandığını savundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan