Rusya dev özelleştirme paketini bir kaç hafta içinde açıklayacak

0

Rusya bütçe açığını kapatmak ve devlet şirketlerinin modernizasyonunu sağlamak amacı ile gerçekleştirilecek dev özelleştirme paketi için düğmeye bastı. Kremlin ekonomi danışmanı Arkadi Dvorkoviç paket üzerinde çalışıldığını, önümüzdeki bir kaç hafta içinde açıklama yapılabileceğini söyledi. Kremlin satışlar için ekonominin sağlıklı bir döneme geçmesini bekleyecek.

Paketle ilgili değerlendirmede bulunan Dvorkoviç, "Listeyi hazırlıyoruz. Öncelik ulaşım, lojistik, deniz taşımacılığı ve hava yolu taşımacılığı ile ilgili sektörlere verilecek. Bir kaç hafta daha sabırlı olmamız gerekiyor. Satışlar için 2010'un ilk çeyreğinin sağlıklı bir dönem olmadığını düşünüyoruz." dedi.

Özelleştirmede adil rakamların yakalanacağına inandığını kaydeden Kremlin danışmanı, "Bu şirketler kriz sürecinde zor günler yaşadı. Kriz öncesi rakamları yakalamak mümkün değil. Rusya Olimpiyat takımının müsabakaların izlemek için çok zaman bekliyoruz. Ancak iyi netice alamıyoruz. Ümit ediyorum sonunda madalyalara ulaşırız. Rusya ekonomisi için de benzer durum var." değerlendirmesinde bulundu.

Devlet şirketlerinin modernizasyonu için özelleştirilmelerinin şart olduğuna değinen Dvorkoviç, "İş adamlarının burada hükümete destek olmaları gerekiyor. Yönetim riski iş adamları ile paylaşmalı. Sanayi sektöründeki şirketler için vergilerin hafifletilmesi gerekiyor. Devlet şirketlerinin, özel sektörlere göre daha az verimli oldukları ortada." şeklinde konuştu.

Hükümet daha önce yaptığı  açıklamada 14 stratejik şirket ve devletin hisselerinin bulunduğu 435 şirketin özelleştirme paketinin içinde yer aldığı bilgiisni vermişti. Toplam paketten beklenen mikta 77 milyar ruble. (2,5 milyar dolar)

Özelleştirilmesi öngörülen şirketler arasında Rusya Devlet Havayolu şirketi Aeroflot, devlet televizyonu Birinci Kanal, telekom şirketi Svyazinvest, petrol üretim şirketi Zarubejneft ve petrol boru hatları şirketi Transneft de yer alıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan