Rusya'da şirketler giderleri düşürmek isteyince, işsizlik yüzde 9,2'ye tırmandı

1

Rusya'da şirketlerin giderleri kısmak amacı ile personel kesintisine gitmesi işsizlik rakamlarının rekor seviyeye tırmanmasına neden oldu. Rusya Federal İstatistik Servisi'nin verilerine göre Aralık ayında yüzde 8,2'ye kadar gerileyen işsizlik oranları, yeniden yüzde 9,2 seviyesine çıktı. Böylece Mart 2009'dan bu yana en yüksek işsizlik seviyesi gerçekleşmiş oldu.

İşsizlik oranlarının artmasının tüketimde olumsuz yansımaları olmasından endişe ediliyor. Böylece toparlanma sinyali veren reel ekonomi de yeniden durgunluk sürecine girme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir.

The Moscow Times'ın haberine göre ING Group en kötü seviyenin sona erdiğini, toparlanmanın zaman alacağını kaydeden açıklamasında, "İşsizlik 2010'da da yüksek seviyede devam edecek. Kamu ücretlerinde bir sabitlenme söz konusu. Reel ücretlerde de herhangi bir artış beklememek gerekiyor." değerlendirmelerine yer verdi.

Rusya'da hükümet Şubat 2009'da yüzde 9,4'e ulaşan işsizliği yüzde 7,6'ya kadar çekebilmek için mali piyasalar ve reel sektöre 39,8 milyar dolarlık kriz desteği sağladı. Ancak işsizlik oranlarının yeniden tırmanışa geçmesi endişelerin yeniden artmesına neden oluyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan