Citigroup Rusya'nın 2010'da yüzde 6,2 büyüyeceğini açıkladı

0

Citigroup Rusya'nın 2010 yılı  ekonomik beklentileri ile ilgili tahminlerini revize etti. Tüketici harcamalarında hızlı artışı dikkate alan grup 2010'da Rusya'nın gayri safi milli hasılasının yüzde 3 büyüyeceği ile ilgili tahminini iki kattan fazla artırarak yüzde 6,2 olarak değiştirdi. Citigroup'un hazırladığı rapora göre ücretlerde de yüzde 6'lık bir artış gerçekleşecek.

Citigroup ekonomi uzmanları Elina Ribakova ve Natalya Novikova hazırladığı raporda Rusya ekonomisi ile ilgili beklentilerinin olumlu yönde geliştiği kaydedildi. Uzmanlar, "İlk çeyrekte ekonominin büyüme yolunda olduğu görülüyor. Özellikle tüketici harcamalarındaki artışın büyümeye olumlu yansıması görülecektir." değerlendirmesine yer verdi.

Enflasyonda yaşanan düşüş, ücretlerdeki kısmi artışın uzun aradan sonra ilk kez Ocak ayında parekende piyasasında artışa neden olduğuna dikkat çeken Federal İstatistik Servisi de, aylık bazda satışlarda yüzde 0,3 ve ücretlerde de yüzde 2,6'lık bir büyüme sağlandığını duyurdu. Yıllık bazda enflasyon da tek haneli rakamlara gerileyerek yüzde 8 olarak gerçekleşti.

Citigroup'un raporuna göre ruble güçlenmeye devam edecek ve yüzde 55 dolar, yüzde 45 eurodan oluşan döviz sepeti 34 ruble seviyesinde olacak. Dünyanın en büyük enerji ihracatçısı konumundaki Rusya ekonomisi 2009'da yüzde 7,9 küçülmüştü. ING Bank, 2009'un son çeyreğinde yüzde 2,2 küçülme yaşanmasına mukabil, üçüncü çeyrekte yüzde 8,9 ve ikinci çeyrekte de yüzde 10,9 gayri safi milli hasılanın küçüldüğüne dikkat çekti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan