Medvedev'in KOBİ'lere destek paketi yolda

2

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ekonomik krizden çıkış sürecinin hızlanması ve alınacak yeni tedbirleri görüşmek üzere Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ) temsilcileri ile bir araya geldi. Ekonomik modernizasyon ve yatırımların geliştirilmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydeden Rusya lideri, yeni paket hazırlığı içinde olduklarını söyledi.

"İş adamlarının faaliyetlerini kolaylaştırmak istiyoruz." diyerek konuşmasına başlayan Medvedev, yüksek teknoloji ürünlerinin ithalatında gümrüklerde kolaylık, bilim ve teknoloji alanında çalışan yabancıların ülkeye girişlerinde vize kolaylığı ve ekonomik suçlarda göz altı ve hapis cezalarının yeniden düzenlenmesi gibi bir dizi çalışma yürütüldüğünün bilgisini verdi.

Toplantıya iş dünyasından, hukuk çevrelerinden ve başkanlık yönetiminden yetkililerin katıldığına dikkat çeken Rusya lideri, "Neden bu şekilde bir toplantı  yaptık? İş adamlarının üzerindeki bürokratik ve hukuki kuşatmaların azaltılmasını istiyoruz." dedi.

RIA-585419-MedvedevIs1 RIA-585419-MedvedevIs2

Büyük başarılar sağlandığını  söylemenin mümkün olmadığını ifade eden Medvedev, "Yasama doğru yönde değişime devam ediyor. Bu geldiğimiz noktanın yeterli olduğunu düşünmüyoruz." tespitinde bulundu. Rüşvet, yolsuzluk ve diğer adi suçlarla ilgili olmayan ekonomik suçların hapis cezası ile cezalandırılmaması ile ilgili yasanın gündemde olduğunu hatırlatan Medvedev, nelerin değişip nelerin değişmediğini iş adamlarından duymak istediğini belirtti.

Ekonomik yatırımların ve inovasyon sürecinin desteklenmesi ile ilgili ek paket hazırlıklarının sürdüğüne de işaret eden Rusya Devlet Başkanı, "Bu kompleks bir konu. Burada ekonomik kriz olmasa da yapmak zorunda olduğumuz konular var." ifadelerini kullandı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan