Rusya ekonomisinden iki olumlu haber; Ocak ayında yüzde 5,2 büyüme, 2010 bütçe açığı beklenin altında olacak

3

Citigroup'un 2010 yılında Rusya'nın yüzde 6,2 büyüyeceği tahmininin ardından, Ocak ayı ile ilgili olumlu bir rakam da bakanlıktan geldi. Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç Ocak 2010 büyüme rakamının 2009'un aynı dönemine göre yüzde 5,2 olduğunu açıkladı.

Krizden çıkış işaretleri olarak görülen makro rakamları değerlendiren Klepaç, "Tüketici taleplerindeki artışa paralel olarak gayri safi milli hasıladaki büyüme beklentisi de pozitif yönde. Ocak ayı rakamları beklediğimizden çok daha iyi çıktı. Burada zayıf nokta yatırım taleplerinin az olması ve işsizlik." tespitinde bulundu.

İşsizliğin Ocak ayında 700 bin kişilik bir artış gösterdiğini kaydeden bakan yardımcısına göre, işsizlikle mücadelede acilen ek önlemlerin alınması gerekiyor. Ocak 2010'da yatırımların da Aralık 2009'a göre yüzde 1,5'lik bir azalma gösterdiğine dikkat çeken Klepaç, "Yatırımlar, tüketici sektörüne göre çok daha fazla kırılganlık gösteriyor." uyarısı yaptı.

Bütçe açığı beklenenden az olacak

Rusya Maliye Bakanı Aleksey Kudrin de yaptığı açıklamada petrol gelirlerinin artması nedeni ile bütçe açığının öngörülen yüzde 7'lik rakamın altında olacağını belirtti. Kudrin'e göre 2011 yılında bütçe açığı yüzde 4, 2012'de de yüzde 3 olarak gerçekleşecek. 2009'da Rusya bütçesi uzun aradan sonra ilk kez eksi vererek yüzde 5,9'luk açık gerçekleşmişti.

Üçüncü ve dördüncü çeyrekte petrol varil fiyatlarının 70 doların üzerinde seyretmesi nedeni ile Rusya, 2009 beklentisi olan yüzde 8'in altında bir rakamla geçen yılı kapattı. Uzmanlar petrol varil fiyatlarında önemli artış sağlanmasına karşın bütçe açığının aynı oranda küçülmemesini güçlü ruble politikalarına bağlıyor.

KIT Finance uzmanı Dmitri Polevoy The Moscow Times'a yaptığı değerlendirmede petrol varil fiyatlarının 2011 ve 2012 yıllarında iyimser tahminle 110-120 dolar aralığında olması durumunda Rusya bütçesinin eksi vermeyeceğini söyledi. Ancak doların da en az 24 ruble seviyesinde kalması gerekiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan