Rusya'da emlak piyasası ısınıyor, Putin'den mortgage'e 8,3 milyar dolarlık destek

19

Rusya Başbakanı Vladimir Putin emlak piyasasının yeniden canlanması için hükümetin bankalara 8,3 milyar dolarlık kredi desteği sağlayacağını, faiz oranlarında da önemli ölçüde düşüş yapılacağını söyledi. Putin'e göre peşin ödeme miktarları yüzde 20'yi aşmamalı, yıllık faizler de yüzde 11'in altına inmeli.

Başkanlık Konsey toplantısında konut sorunu ile ilgili değerlendirmede bulunan Rusya başbakanı, "Borçla ev almak isteyenler bankaya gittiklerinde yüzde 14-15 yıllık faizle karşılaşıyor. Yüzde 11 bile nispeten yüksek. Faizlerin daha alt seviyeye çekilmesi için çalışmalıyız." dedi. Putin destek paketinin yeni binalarla ilgili olduğuna dikkat çekerken; uzmanlar, bunun piyasalarda beklenen canlılığı oluşturmayacağından endişe ediyor.

Emlak piyasasının hareketlenmesi için yasal düzenlemelerin de yapıldığı bilgisini veren Putin, Duma'dan mortgage kredilerinde peşin ödeme miktarları ile ilgili düzenlemenin çıktığını, bunun Federal Konsey'de de onaylanmasını beklediklerini söyledi. Putin, "Devlet ticari bankalara mortgage kredisi çerçevesinde 250 milyar ruble (8,3 milyar dolar) destek sağlayacak. Böylece vatandaşlarımızın yaşam koşullarının iyileştirilmesi için önemli bir çalışma başlatıyoruz. Piyasaların da ısınmasını ümit ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Ev almak isteyenler 2009 yılında toplam 138 milyar rublelik (4,6 milyar dolar) kredi kullandı. Putin 2007-2008 yıllarında toplam 820 bin adet mortgage işlemi yapıldığını ve toplam değerinin de 1 trilyon 200 milyar ruble (40 milyar dolar) olduğu bilgisini verdi. 2007'de 64,1 milyon kilometrekarelik konut inşaatı yapıldığını ifade eden Rusya başbakanı, 2008 yılında bu rakamın 64,1 milyon kilometrakereye çıktığını, kriz nedeni ile 2009 yılında da 59 milyon kilometrekareye geriledeğini belirtti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan