Fransa da Kuzey Akım'a ortak oluyor

4

Rusya'nın Avrupa'ya Baltık denizinin altından geçerek doğrudan doğalgaz sevkıyatı gerçekleştireceği Kuzey Akım'da sona yaklaşılıyor. 1200 kilometre uzunluğundaki ilk ayak 2011'de devreye girecek. Rusya'nın dışında Alman ve Hollandalı şirketlerin ortak olduğu hatta Fransız GDF Suez enerji şirketi de yüzde 9 ortak olmak istiyor.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Fransa Cumurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin huzurunda, Gazprom Yönetim Kurulu Başkanı Alexey Miller ve GDF SUEZ Başkanı ve Yöneticisi Gérard Mestrallet Paris'ta gerçekleşen toplantıda ek doğalgaz alımı ve Kuzey Akım'a katılım konusunda muhtıra imzaladılar. 2015'den itibaren 1,5 milyar metreküp ek doğalgaz alımı yapacak GDF SUEZ alımlarını Kuzey Akım üzerinden gerçekleştirecek.

Kuzey Akım'ın Avrupa için stratejik olarak önemli bir boru hattı olduğuna işaret eden Miller, "Milyonlarca tüketicinin enerji güvenliğini artıracak ve gelecek için güven sağlayacak olan projenin değeri konusundaki ifadelerin abartılmış olması pek mümkün değildir. Kuzey Akım, bağlayıcı uluslararası çevresel şartlara uygun deniz altı boru hatlarına iyi bir örnek teşkil etmektedir. Proje inşa aşaması için gereken son onayı da kısa bir süre önce, Nisan ayında almıştır. Biz ve GDF SUEZ’deki meslektaşlarımız Kuzey Akım’ın şirketler arasındaki işbirliğini güçlendirmenin ötesinde bütün kıtanın enerji sektörünün gelişmesine katkı sağlayacağına ve doğalgaz alanında uzun vadeli Rus-Fransız ortaklığının başarısına bir tuğla daha koyacağına inanıyoruz,” dedi.

Mestrallet ise yaptığı değerlendirmede, “Fransa’da Rusya yılı ve Rusya’da Fransa yılı olan 2010 yılı kapsamında, uzun vadeli Rus ortağımız olan, dünyanın en büyük gaz üretici Gazprom ile yaptığımız anlaşma yıllar içinde gelişen yüksek kaliteli ilişkimizin seviyesini ortaya koymaktadır. GDF SUEZ Gazprom’la endüstriyel ortaklığına büyük önem vermektedir. Kuzey Akım AG şirketine katılım ve Rusya’dan gaz alımını artırmakla, GDF SUEZ, grubun önemli bir enerji üretici olarak yer aldığı ve çok sayıda nihai enerji ve doğalgaz müşterilerine hizmet verdiği Kuzey Avrupa dahil olmak üzere, bütün Avrupa’nın gaz arz güvenliğine katkı sağlamayı amaçlamaktadır,” şeklinde konuştu.

Kuzey Akım Rus gazının Avrupa’ya sevkiyatı için yeni bir rota oluşturmaktadır. Portovaya Körfezi’nden (Vyborg yakınlarında) Baltık Denizi’ni aşarak Almanya kıyılarına (Greifswald yakınlarına) ulaşacak olan boru hattı yaklaşık olarak 1,200 kilometre uzunluğundadır. Kuzey Akım’ın 27,5 milyar metreküp kapasiteli birinci ayağının 2011’de devreye gireceği düşünülmektedir. İkinci ayağın inşasıyla birlikte boru hattının kapasitesi yıllık 55 milyar metreküpe yükselecektir. Şirket hisselerinin bölüşümü şu şekildedir. Gazprom: %51; Wintershall Holding: %20; E.ON Ruhrgas: %20; Gasunie: %9.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan