Cep yakan Rus cep operatörlerine dava açıldı

4

Rusya Federal Tekelle Mücadele Servisi, pahalı roaming (uluslararası dolaşım) hizmetleri verdiği gerekçesiyle Rus cep telefonu operatör şirketlerine dava açtı.   Rus makamlar, ülke cep telefon operatörlerinin Avrupa Bilrliği’ndeki (AB) yerel şirketlerden daha pahalı hizmet sunduğuna dikkat çekti.

Tekelle Mücadele Servisi Başkanı İgor Artemyev, Rus cep telefonu operatör şirketlerindeki fiyat artışından endişe ettiklerini belirtti. Moskova’da basına konuşan Rus yetkili, operatör şirketlerinin pahalı roaming hizmetleri sunduğunu ifade ederek, “Bununla ilgili olarak dava açtık ve kurumumuz konuyu mercek altına almış bulunuyor.” dedi.

AB ve BDT bizden daha ucuz

Artemyev, konuyla ilgili AB ve Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki yerel cep operatör şirketlerinin verdiği hizmetlerle ilgili özel araştırma yaptıklarını da kaydetti. Tekelle Mücadele Servisi Başkanı, “Bu özel araştırmayı tekelle mücadele incelemeleriyla ilgili BDT Devletlerarası Konseyi çerçevesinde gerçekleştirdik. Araştırmamızda ayrıca BDT ve AB ülkelerinde faaliyet gösteren cep operatör şirketlerinin benzer hizmet fiyatlarını karşılaştırdık. Neticede Rus şirketlerinin roaming hizmetlerinin AB ve BDT ülkelerindeki benzer şirket hizmetlerinden 4-5 misli daha pahalı olduğunu tespit ettik. Bu araştırmamız da ilgili Rus operatörlerine dava açmamıza gerekçe oldu.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan