Rus uzman uyardı: İkinci kriz dalgası yok, ancak toparlanma zaman alacak

2

Rusya ekonomik krizin yaralarını  sarmaya devam ediyor. Sanayi üretimi, ekonomik büyüme ve tüketim rakamlarında kısmen pozitif veriler gelse de istihdam ve yatırımlarda sorunlar devam ediyor. 2009 sonunda yüzde 8,2'ye gerilen işsizlik rakamları, ocak ayında yeniden yüzde 9,2'ye çıktı.

Rusya Federal İstatistik Ajansı 2009 yılında yabancı yatırımın yüzde 21 gerileyerek 81,9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Doğrudan yabancı  yatırım ise yüzde 41,1 gerileyerek 15,9 milyar dolara düştü. Ekonominin istikrarlı bir büyüme trendine girmesi için işsizlik ve yabancı yatırım kalemlerinde ilerleme sağlanması gerekiyor.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Ulyukayev ikinci bir ekonomik kriz dalgası beklemediklerini, ancak küresel krizin etkilerinin silinmesinin uzun zaman alacağını söyledi. Rusya özellikle petrol fiyatlarında yaşanan ani düşüş nedeni ile kriz sürecinde büyük gelir kaybına uğradı.

İzvestia gazetesine açıklamada bulunan Ulyukayev, "Mali piyasalarda uzun vadede dalgalanma ve istikrarsız bir yapı gözlenebilir. Bütçe açıklarındaki oranlar da endişelendiriyor." değerlendirmesinde bulundu. Ulyukayev'e göre emeklilik sistemi ve sağlık sektöründeki harcamalar bütçenin giderlerini hızla artırıyor.

Yeni şartlara göre emeklilik sisteminde yaş sınırının yukarı çekilmesinin zorunlu olduğunu ve sosyal harcamalarda giderlerin azaltılması gerektiğini ifade eden Ulyukayev, "Avrupa ülkelerinde mali yapının zorladığı yeni düzenlemeler protesto dalgalarına neden oluyor. Bu durumda uluslararası yatırımcılar güvenli yatırım alanlarını kaybediyor. Küresel mali sistem açısından bu da büyük risk oluşturuyor. " ifadelerini kullandı.

Rus uzman hükümetin içerde bir taraftan kriz karşıtı önlemler alarak ihtiyatlı ekonomik büyümenin devamlılığını sağlamaya çalıştığını, diğer taraftan da yeni mali kabarcıklara karşı da tedbirli olduğunu söyledi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan