Rusya'dan işsizliğe 'kendi işini kendin kur' kampanyası ile çözüm

5

Ocak sonunda yüzde 9,2'ye ulaşan işsizlik rakamları Rusya ekonomisi için en büyük tehdidi oluşturuyor. Hükümet yeni istihdamlar için çözümü 'kendi işini kendin kur' kampanyasının başarısına bağlandı.

2009 yılında uygulamaya konulan yasaya göre kendi küçük ölçekli işletmesini kuran yatırımcıya devlet sıfır faizle kredi sağlıyor. Geçen yıl 60 bin kişinin istifade etmesi beklenen projeden 127 bin 800 kişi yararlandı. 2010 yılının hedefi ise 160 bin.

Yeni işyerleri arasında en populer kuaför, manikür salonları, otomobil tamircileri, sağlık ocakları, terzi ve çiftçilik gibi farklı meslek grupları yer alıyor. Sağlık ve Sosyal Geliştirme Bakanı Maksim Topilin yaptığı açıklamada 2009 yılında kendi işini kurmak niyetiyle devlete yardım için başvuran her işsize devletin 2 bin dolara yakın yardımda bulunduğunu söyledi.

Rossiyskaya Gazeta gazetesine söyleşi veren Topilin kendisini ispatlayan kendi-işini-kur sisteminin işsizlik yardımının standart hale getirildiğini belirtti. Ayrıca Topilin, 2010 yılında küçük ölçekli işyeri sahiplerinin işe alacakları her işsiz için de 2 bin dolar ödeme de bulunulacak.

Ancak tüm kriz karşıtı önlemlere rağmen Rusya'da işsiz sayısı sürekli artış gösteriyor. Ancak hükümet yetkililerine göre 'kendi işini kendin kur' kampanyası beklenenden çok daha iyi çözüm sağladı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan