Türkiye ve Çin’den kaçak getirilen 22 tır ayakkabıya Rusya el koydu

15

Rusya gümrük yetkilileri Türkiye ve Çin’den getirilen kaçak ayakkabı ve tekstil ürünlerine el koydu. Kaçak ürünlerin Moskova ve St.Petersburg kentlerindeki büyük pazar yerlerinde satışa sunulmasının planlandığı kaydedildi.

Rusya Federal Gümrük Servisi, Türkiye ve Çin’den ayakkabı ve çeşitli tekstil ürünleri kaçakçılığı yapan bir şebekeyi ortaya çıkardı. Gümrük Servisi Kaçakçılıkla Mücadele Masası ve Kuzeybatı Gümrük Dairesi’nin Moskova’da ortaklaşa yaptığı özel operasyonda 22 tır incelemeye alındı.

Aramalarda, tırların sahte belgelerle Estonya ve Finlandiya üzerinden Rusya’ya giriş yaptığı ortaya çıkarıldı. Yetkililer 22 tırda Türkiye ve Çin’den getirilen 300 milyon rublelik (10 milyon dolar) kaçak ayakkabı ve çeşitli tekstil ürünleri tespit etti.

Tekstil ürünlerini kağıt kalem diye beyan etmişler

Konuyla ilgili açıklama yapan Federal Gümrük Servisi Basın Bürosu yetkilisi Aleksandr Karelin, “Tırlarla ilgili yapılan gümrük mal beyannamesinde kaçak ürünleri kağıt ve kalem diye halk tüketim malları şeklinde gösterilmiş. Amaç az gümrük vergisi ödemek. Fakat gümrük kontrolünde bu tırlarda Türkiye ve Çin üretimli ayakkabı ve çeşitli tekstil ürünleri bulundu. Mallara el konuldu ve Rusya Ceza Kanunu 188. maddesi Kaçakçılık suçu gerekçesiyle soruşturma açıldı.” dedi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan