AvtoVaz'dan büyük damping; 3 bin 300 dolara araç satılacak

25

Rusya otomobil fabrikası AvtoVaz, vatandaşları depolarda bulunan arabaların satışına özendirmenin yolunu buldu. Yararlanma programı çerçevesinde geçen yıl ve bu yılın başlarında üretilen Lada 2015 ve Kalina markalı arabalar 99 bin ve 199 bin rubleye satılacak.

Rus basınına konuşan AvtoVaz Dış İlişkiler Dairesi Başkanı İgor Burenkov, depolarda biriken arabaları satabilmek için yararlanma programı başlattıklarını kaydetti. Bu programa göre Lada 2015 markalı araba 99 bin rubleye (şimdiki fiyatı 164 binden başlıyor), Lada Kalina ise 199 bin rubleye (şimdiki fiyatı 257 bin ruble) satılacak.

AvtoVaz’a bağlı Lada-Servis şirketi Başkanı Zahar Titov, Lada fiyatlarına zam yapıldığı tarihe kadar üretilen arabaların özel indirimlerle satışının söz konusu olduğuna dikkat çekti. Bu zam ise 15 Şubat tarihinde yapıldı ve arabalar yüzde 1-3 oranında arttı. Böylece Lada elinde kalan arabaları devre dışı bırakmayı kararlaştırdı. AvtoVaz Dışilişkiler Dairesi Başkanı Burenkov ise özel fiyatın sadece Lada 2009 ve 2010 yılı üretimini kapsadığını anlattı.

Ocak ayının sonlarında da fabrikanın depolarında ve bayilerinde 55 bin adet Lada arabası bulunuyor. Şimdi AvtoVaz yararlanma programı çerçevesinde 100 bin Lada’yı satmayı planlıyor. Böylece her iki müşteriden biri indirimden yararlanbilir.

AvtoVaz’ın elinde 2008 yılına ait arabalar da var. Fabrika bu arabalar için daha ucuz indirimler başlattı. Örneğin 2008 yılı üretimine ait Lada 2015 araçların fiyatı Şubat ayında 105 bin 500 rubleye indirilmişti. Şimdiki yararlanma programı çerçevesinde de bu arabalar 75 bin rubleye satılacak.

Genelde Lada satışı ise 2009 yılında yüzde 44 oranında geriledi. Geçen yılın dokuz ayı içinde AvtoVAZ’ın karı iki misli azalarak 60,8 milyar rubleye düştü ve fabrika 19,7 milyar ruble zarar etti, borcu ise 38 milyar ruble oldu. Rus Atona şirketi uzmanı Yuliy Matevosov bu koşullarda geniş çaplı yararlanma programın fabrika açısından tehlikeli olacağına inanıyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan