Rus uzmandan uyarı: Ekonomimizi kötü günler bekliyor

2

Rus ekonomi uzmanı Yevgeni Gontmaher, hammade üretimine dayalı ekonomik model yüzünden Rusya’yı kötü günler beklediği uyarısında bulundu. Gontaher günü geldiğinde petrol ve doğalgazın da işe yarayamayacağını iddia etti.

Kremlin’e yakınlığıyla bilinen Rusya Çağdaş Kalkınma Enstitüsü yönetim kurulu üyesi Gontmaher, Moskova’da “21.Yüzyıl’da Rusya” isimli raporunu açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, enstitünün fahri konsey başkanı olarak destek veriyor. Gontaher raporunda ülkenin ekonomik açıdan gelecek perspektifini anlattı. Rus uzmana göre, ülkenin dünya ekonomisinin arka sokağında kalmaması için çok az bir zamanı kaldığını kaydetti.

Gontmaher, “Yakın beş, belki de 10 yıl içinde kendi kaynakları açısından Rusya gereksiz duruma düşecek. Tabi petrol ve doğalgaza ihtiyaç gereksinimi kalacaktır, ama bu başka şekilde olacak. Bu durumda hammadde fiyatlarını bugün olduğu gibi üreticiden ziyade alıcı dikte edecektir. Açıkçası Rusya’nın bu durumda ne yapması gerektiğini ben de bilemiyorum. 2012 yılında Başkanlık makamına seçilecek kişinin de, en başlıca sorunlardan biri olacak.” dedi.

Rus ekonomi uzmanı, Rusya’nın bügünkü  halini tıpkı eski SSCB’nin son yıllarına benzeterek şunları kaydetti: “Bugünkü petrol fiyatları eskisi gibi sakinleştirici nitelikte. Fakat bir yıl önce bu fiyat yaklaşık 30 dolar olduğunda “Ne olacak?” diye paniğe kapılmıştık. Bugün petrol fiyatı yüksek diye kalkınmayı düşünmeyelim mi. Dolayısıyla biz yeni durgunluğun kucağına düştük.” diye değerlendirmede bulundu. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan