Mutlu Ruslar ekonomik büyümenin önünde engel

6

Rusya'nın en büyük sigorta ajantalarından Rosgosstrakh'ın gerçekleştirdiği ankete göre Rusya halkının yüzde 80'ini yaşam standardından memnun. Ancak şirketin tespitine göre yaşam standardından memnun olanların sayılarının çokluğu, ülkenin ekonomik büyümesinin önündeki en büyük engel.

Rosgosstrakh'ın tahminlerine göre Rusya 2010'da yüzde 4-5 büyüme gerçekleştirecek, ancak sonraki yıllarda büyüme hızı yüzde 2-3'lere gerileyecek. Şirkete göre, ne kadar daha fazla insan yaşam standardından memnun olmazsa, ekonomik büyüme ve kalkınma o derece hızlı olur.

Şirketin araştırmasına göre Rusya halkının yüzde 80'i mutlu. Rusya'nın Sibirya bölgesi Tümen şehri ise mutlu insanlar listesinde ilk sırada. Halkın yüzde 81'i halinden memnun. Başkent Moskova'da ortalama yakalanmış durumda. Moskovalıların da yüzde 80'i yaşam standardını yeterli buluyor.

Araştırma devlet sigorta şirketi Rosgosstrakh tarafından Rusya'nın 138 kentinde gerçekleştirildi. Moskova'nın çevre bölgesinde ise oran yüzde 73'e düşüyor. Rusya'nın ikinci büyük kenti St. Petersburg'luların da yüzde 78'i mutlu.

Rusya Sağlık Bakanlığı'nın resmi verilerine göre işsiz sayısı Ocak sonunda 2,1 milyona ulaşmış durumda. 142 milyon nüfusun yaşadığı ülkede kayıtlı olmayan işsiz sayısı ise 7 milyonu aştı. Ancak halkın büyük çoğunluğunun konut sorununun çözülmüş olması, ailede bireylerin azlığı ve kadın erkek herkesin çalışması gelir sorunun aşılmasını sağlıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan