Ruble 14 ayın en güçlü seviyesine ulaştı, reel ekonomi memnun değil

1

Yüksek petrol fiyatları ve nakit girdisindeki artış döviz sepetine karşı rublenin son 14 ayın rekorunu kırmasına neden oldu. Rusya Merkez Bankası rublede istikrarı sağlamak için önlem almaya devam ediyor. Ruble yüzde 55 dolar ve yüzde 45 eurodan oluşan döviz sepetine karşı yüzde 0,3 değer kazanarak 34,53 seviyesine çıktı.

Petrol varil fiyatlarında son bir ayda yaşanan yüzde 10'luk artış (80 doların üzerinde), rublenin döviz sepeti karşısında yüzde 2,6 değerlenmesine neden oldu. UniCredit uzmanı Vladimir Osakovski The Moscow Times'a yaptığı değerlendirmede petrol varil fiyatlarındaki artışla birlikte faiz oranlarının yüksek olmasının rublenin güçlenmesine neden olduğunu kaydetti. Osakovski'ye göre güçlü ruble Rusya ekonomisi için olumlu değil.

Rusya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Aleksey Ulyukayev detay vermeden sepete müdahelenin olabileceğini söyledi. Uzmanlara göre önümüzdeki günlerde banka daha büyük müdahalelerde bulunabilir.

Rusya rezervlerinin yüzde 47'sini dolar, yüzde 41'inin euro ve yüzde 10'unu pound olarak tutuyor. Merkez Bankası yeni aldığı dolarları satmak isteyecek. Dün 700 milyon dolarlık bir alım yapan bankanın, günlük müdahalelerinin 200-300 milyon dolar seviyesinde olabileceği öngörülüyor.

Euro 40,38 rubleden işlem görürken, bu seviyenin Aralık 2008'den bu yana en düşük rakam olduğuna dikkat çekiliyor. Dolar da serbest piyasada 29,50 rubleye kadar geriledi. Uzmanlar, petrol fiyatlarındaki artışa paralel olarak, faiz indirimine gidilmezse rublenin yükselişi bir miktar daha devam edecek.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan