Rusya'da otomotiv sektöründe durgunluk devam ediyor; Ocak-Şubat döneminde satışlar yüzde 34 düştü

0

Avrupa İşletmeler Birliği (AEB) tarafından yapılan araştırmada Rusya'da otomobil satışlarının 2010 yılının Ocak-Şubat aylarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 oranında düştüğü belirlendi.

Rusya hükümeti 2009 yılında yüzde 49 pazar kaybına uğrayan ülke otmotiv sektörünün canlanması için yeni formuller peşine düştü. 8 Mart tarihinden itibaren yeni kampanya başlatan Rusya 10 yıldan eski olan otomobil sahipleri araçlarını geri dönüşüme vererek karşılığında 50 bin rublelik (1700 dolar) çek elde edebileceğini duyurdu. Daha sonra bu çek ile Rusya'da üretilen yabancı ve yerli otomobiller 50 bin rublelik indirimle satın alabilecek.

Devletin bu tür çabalarının piyasayı olumlu etkileyeceğini belirten AEB Otomobil Üreticileri Komitesi Başkanı David Thomas, "Şubat ayında geçen yıla kıyasla otomotiv sektöründeki düşüş yüzde 32, Ocak ayında ise yüzde 37'yi buldu. 2009 yılının ilk çeyreğinde veriler tahrip olmuştu, bu yüzden piyasa durumunu daha iyi anlamak için Mart sonu verilerini beklemek gerekiyor" diye konuştu.

AEB araştırması sonucu yayınladığı  raporda bu yılın Şubat ayında toplam otomobil satışının 91 bin 922'ye eşitken, geçtiğimiz yılın Şubat ayı satışları 134 bin 871 adet olarak gerçekleşmişti. Ocak ayı 2010'da 73 bin 940 araç satılırken 2009'un Ocak ayında 118 bin 24 adet araba satıldığı tespit edildi.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı  ülke genelinde 60'a yakın yerel ve ülkede üretilen yabancı  otomobil markaların listesini çıkartırken Rus otomotiv sektörü  bayiileri ise pazartesi gününden itibaren hurda araçları karşılığında 50 bin rublelik indirimle araç satma uygulamasına başladı.

Rusya'da en çok satılan ilk 10 aracın dokuzu yerli üretim. Bu araçlardan sadece 3. sıradaki Lada Priora ve 9. sıradaki Daewoo Nexia satışlarını son iki ayda artırabildi. Logan satışlarını yüzde 31 artırırken, Nexia'nın satışları yüzde 13 arttı.

Uzmanlar indirim programının etkili olması için belirli zamanın geçmesi gerektiğinin altını çizerken, Sanayi ve Ticari Bakanı Viktro Hristenko şu ana kadar 153 satış noktanın lisansa sahibi olduğunu belirtti.

Öte yandan hükümet Rusya'da 14 milyon adet 10 yıldan eski otomobilin bulunduğunu tespit etti. Kampanya için ayrılan 370 milyon dolar yalnızca 200 bin otomobilin geri dönüşümünü karşılayabildiği ortada. Aynı zamanda 1 Kasıma kadar devam edecek bu kampanyanın Rusya'nın 83 bölgesinden sadece 49'unda geçerli olduğu belirtiliyor. Uzmanlara göre uygulamadan ancak eylül sonuna kadar sonuç alınabilir.

Rusya ekonomik kriz öncesinde Avrupa'nın en büyük otomotiv pazarı olarak biliniyordu. Kredilerde yaşanan sorunlar, yüzbinlerce kişinin işini kaybetmesi sonucu Rusya'da araba satışları 2005 seviyesine geriledi. Uzmanlara göre Rusya otomotiv sektörü 2010 yılında kısmen büyüyecek.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan