Medvedev: Maaş borcu olan valiyi görevden alırım

0

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev valileri uyararak, “Maaş borçları olan valiyi görevden alırım.” dedi. Kremlin’de İrkutsk bölge Valisi Dmitri Mezentsev’le bir araya gelen Medvedev, validen bölgedeki sosyal ekonomik gelişmeleri sordu. Başkan’a bilgi veren Vali Mezentsev, işsizlikle ilgili sorunların azaltılması için ciddi önlemlerin aldıklarını kaydetti. Ancak Medvedev'in ilgilendiği konu maaş ödemeleri idi. Valinin maaş borcu olduğunu öğrenen Rusya lideri görevden alırım dedi, vali de iki gün süre istedi.

Vali, “Küçük ölçekli iş dünyasının kalkınması için bölgede garanti fonu oluşturduk. Fonumuzda 220 milyon ruble var. Bu çalışmalarımız sonucunda sekiz ayda iki bin 300 firma faaliyete başladı.” bilgisini aktardı. Başkan Medvedev ve Vali Mezentsev arasında yapılan görüşmede bölgelerdeki devlet kurumlarında çalışan işçilerin maaşlarının geciktirilmesine ilişkin konu da ele alındı.

Medvedev’in maaşların ödenmesiyle ilgili İrkutsk bölgesinde durumu sorması üzerine İrkutsk Valisi, “Bugün bölgede konuyla ilgili güzel bir rakama sahip değiliz. Tüm çeşitli devlet kurumlarına yönelik maaş borcumuz 180 milyon ruble. Örneğin Mamski-Çuyski adlı kuzey bölgemizde bu rakam bir milyon 200 bin ruble. Ama Size söz veriyorum ki iki gün içinde borcumuzu ödeyeceğiz. Yalnız itiraf ediyim ki Devlet Başkanı’na yalan konuşarak bölgemizde her şeyin pürüzsüz olduğunu söylemek de doğru değil.” dedi.

RIA-595176-MedvedevMezentisev2Bunun üzerine Medvedev, genel olarak tüm valileri uyararak, “Bugün devletin kurumlarda çalışan işçilere yönelik maaş borcu yok. Eğer böyle bir durum varsa, bu takdirde bu husus ilgili yöneticinin görevden alınması için bir neden olacaktır.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan