Moskova'nın en pahalı dairesinin aylık kirası 47 bin dolar

3

Ekonomik kriz başkent Moskova'da kiraların hızla artışını bir miktar frenleyebildi. Ancak fiyatlar kriz öncesi rakamların gerisine düşmüş değil. Şehir merkezinde 80 metrekare iki oda bir salondan oluşan daireler 2 bin doların üzerinde. Dünyanın en pahalı apartman dairelerinin bulunduğu Moskova'da kiralar yine rekor kırmaya devam ediyor. Moskova'da villa değil, bir apartman dairesinin aylık kirası 47 bin dolar.

Penny Lane emlak şirketi Moskova'nın en pahalı apartman dairesinin aylık kirasının 47 bin dolar olduğunu açıkladı. Balşaya Gruzinskaya caddesinde bulunan apartman dairesi dört oda bir salondan oluşuyor ve toplam 206 metrekare. Şirkete göre dairede antik eşyalar bulunuyor ve harika bir Moskova panoraması var.

Leningradski caddesinde iki oda bir salondan oluşan 240 metrekare genişliğindeki daierede yeterince pahalı. Emlak şirketinin verilerine göre avrupa tarz remont yapılmış dairenin aylık kirası 40 bin dolar. Daire tabandan ısıtmalı, jakuzi bulunuyor ve pahalı mobilyalarla döşeli.

Arbat ve Ostojenka cadderinde kiralık dairelerde artış gözlemleniyor. Pahalı semtlerde kiralık daire oranlarında yüzde 35'lere varan artış var. Aylık 9 bin dolardan başlayan kiralık dairelerde ise yüzde 15'lere varan bir artış olduğu gözleniyor. Ancak arzdaki artış henüz kiraların düşmesini sağlamaya yetmiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan