Rusya: Nabucco ve Güney Akım'ın birleşmesi gündemde değil

0

İtalyan Eni şirketi CEO'su Paolo Scaroni’nin Güney Akım ve Nabucco doğalgaz boru hattının birleştirilmesi teklifine Rusya’dan tepki geldi. Rusya Enerji Bakanı Sergey Şmatko basına yaptığı değerlendirmede Moskova’nın iki hattın birleştirilmesine taraf olmadığını söyledi.

Geçen hafta Eni şirketi CEO'su Scaroni Cambridge Enerji Araştırmaları Birliği konferansında yaptığı konuşmada, tüm ortakların Güney Akım ve Nabucco projelerinin birleşmesine olumlu bakması halinde yatırım giderlerinin azalacağını ve gelirlerin artacağını kaydetmişti. Eni, aynı zamanda Rus doğalgaz devi Gazprom’un Güney Akım projesindeki ortağı sayılıyor.

Rusya'da bulunan bazı uzmanlar bu tür birleşmenin mümkün olmayacağını savunuyor. Gerekçe olarak ise Nabucco projesinin Avrupa'yı Rusya doğalgazına bağımlılığını azaltmak için ortaya çıktığını hatırlatıyor. Rusya Başbakanı Vladimir Putin de bir çok kez iki projenin rakip projeler olduğu yönünde açıklamalarda bulundu. Güney Akım'ın kendi ekonomik sahasından geçmesine izin veren Ankara, Nabucco'nun diğer hatlara rakip olmadığını düşünüyor.

Rus basınına açıklamalarda bulunan Risk Değerlendirme Grubu müdürü Dosim Satpayev, Rusya'nın bu tür birleşmeye olumlu bakmayacağını belirterek, “Nabucco sadece Avrupa Birliği tarafından desteklenmiyor, bu proje ayrıca ABD tarafından da yoğun desteğe sahip” şeklinde konuşmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan