Moskova'nın çöpleri başkentte ekonomik kriz yok diyor

8

Moskova’da ekonomik krizin etkisini araştırmak isteyen gazeteciler çöpleri karıştırdı. Mahallelerdeki çöp tenekelerini didik didik araştıran gazeteciler, “Artık kriz başkenti terk etmiş” sonucuna vardı.

“Çöplükler refah durumunun aynasıdır” diye kendi “felsefesiyle” yola çıkan Rus Komsomolskaya Pravda gazetesi ekibi, Moskova’da krizin sona erip ermediğini araştırmak için çöpleri inceledi. Gazete, “Daha bir yıl önce kriz beklentilerinden ürken Moskovalıların çoğu yeni televizyon veya yeni mobilya almayı düşünmüyordu. Ama bugün tekrar çöplüklerde pahalı teknik araç ambalaj kutuları ve hafif bozulmuş ürünler fazlası ile bulunabiliyor. Moskovalılar artık krizden korkmuyor” yorumunda bulundu.

Gazeteciler ilk olarak Moskova’nın en pahalı semti Rublyovo çöplüğünü araştırdı. Ama buradaki çöpleri incelemek kolay değil. Çünkü Rublyovo’nın çöplükleri de özel koruma ve kapalı duvarlar arkasında bulunuyor. Daha sonra biriken çöpleri Çastsı kasabasına taşıyorlar. Şoförlerin verdiği bilgiye göre çöp miktarı kriz dönemine göre iki misli artmış durumda. En ilginç çöpler arasında da pahalı viski şişeleri, değerli teknik alet ambalajları ve tekstil ürünleri bulmak mümkün.

Moskova’nın Proletarski semtindeki bir çöplükte gazeteciler elektrik çaydanlık, çizme, üç elma ve başka ürünler buldu. Kendisini “evsiz” diye tanıtan gazeteciye mahallede oturan bir vatandaş acıyarak, “Yarın gel, daha güzel kışlık ürünleri bırakacam” diye “tesellide” de bulundu.

Çöplerde Marks ve Lenin kitaplarını  da bulmak mümkün

Marino semtindeki çöplükte de “güzel ürünler” bulundu: eski mobilya, eski bisiklet, DVD ve başka pahahlı gıda ürünleri. Universitet metro istasyonu yanında bir çöplüğü inceleyen Komsomolskaya Pravda ekibi sosyalist düşüncenin önderi Karl Marks’ın “Kapital”ini, başka bir yerde ise Bolşevik Devrim lideri Vladimir Lenin’in tüm kitaplarını buldu. İncelemelerin ardından gazete, “Moskova çöplüklerinde krize rastlanmıyor” yorumunda bulundu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan