Ruble üç yılda yüzde 20 güçlenecek

0

Petrol fiyatlarının 70 doların  üzerinde seyretmesi ve ekonomik toparlanma rublenin güçlenmesine neden oluyor. Reel sektörün gelişimi için olumsuz karşılansa da rublenin dolar karşısında güçlenmesi önlenemeyecek. Rusya Ekonomi Bakan Yardımcısı Andrey Klepaç, önümüzdeki üç yıl içinde rublenin yüzde 18-20 arasında değer kazanacağını açıkladı. Kriz sürecinde 36,2 rubleye kadar güçlenen dolar, serbest piyasada 29 rubleden işlem görüyor.

Moskova'da gerçekleşen basın toplantısında açıklamada bulunan Klepaç, "Ekonominin toparlanmasında ciddi riskler var. En iyi yaklaşımla ekonomi 2010'da yüzde 4-4,5 büyür." dedi. Hükümetin resmi beklentisi, geçen yıl yüzde 7,9 küçülen Rusya ekonomisinin 2010'da yüzde 3-3,5 arasında bir büyüme gerçekleştirecek olması. Klepaç'a göre ihtiyatlı yaklaşımlara göre de 2010'da büyüme yüzde 3 olacak. Büyümenin 2010'un ikinci yarısında daha etkin olması bekleniyor.

Ocak 2010'dan bu yana ruble dolar karşısında yüzde 5,7 değer kazandı. Kriz döneminde 40 doların altına düşen petrol varil fiyatları ise 76,15 dolara kadar çıktı. Ancak reel sektörün ve sanayi üretiminin toparlanabilmesi için rublenin dolar karşısında güçlenmemesi gerekiyor. Ekonomik büyümenin temel dinamiklerinden biri olan reel sektörde bir miktar iyileşme olsa da, uzmanlar bunun sürdürülebilir bir büyüme için henüz yeterli olmadığını kaydediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan