Türkiye'nin tavuğu yetmeyince Rusya ABD'ye yöneldi

1

Klor kullanıldığı gerekçesiyle Amerika tavuğuna yasak getirmek isteyen Rusya, Türkiye'den beklediği 500 bin tonun karşılanamayacağını anlayınca tekrar ABD ile anlaşıyor.

Rusya'nın beyaz et ithalatının yüzde 80'ini karşılayan ABD, bu önemli pazarı Türkiye'ye kaptırmamak için yoğun çaba harcadı ve klor kullanmaktan vazgeçti. Rusya'nın tavuk eti için Türkiye'ye gözünü dikmesiyle ABD'li ihracatçıların telaşlandığını aktaran Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESDİR) Başkanı Zuhal Daşdan, "Gelip burada sektörü gözlemlediler. Ne kadar beyaz et ihraç edebileceğimizi sordular. 500 bin tonun çok altında bir ihracat kapasitesine sahip olduğumuzu anlayınca çok şaşırdılar." diyor. 10 yıl sonra bile bu rakama ulaşmanın zor olduğunu belirten Daşdan, Rusya'nın ABD tavuklarına tekrar kapılarını açmasının Türkiye'nin ihracatına engel olmayacağını vurguluyor. 2005 yılından beri Türkiye'ye uyguladığı beyaz et yasağını 1 Şubat'ta kaldıran Rusya'ya bu yıl 60 bin ton, daha sonraki yıllarda 120 bin ton ihracat yapılması hedefleniyor.

Yılbaşından beri devam eden görüşmelerde son aşamaya gelindiği söylenirken bir ay içerisinde ihracata başlanması  bekleniyor. Şimdiye kadar 6 firmaya ihracat izni veren Rus yetkililer, 11 firmayı da incelemeye devam ediyor. Beypiliç Genel Müdürü Said Koca, önemli olanın ne kadar ton ihracat yapıldığının değil ticarette sürekliliğin sağlanması olduğunu vurgulayarak "Sağlam temeller üzerine kurulan ilişkiler sayesinde Rusya'nın devamlı müşterimiz olmasını istiyoruz." şeklinde konuşuyor. ABD'ye kıyasla Türkiye'nin çok daha kaliteli ve lezzetli ürün sunduğunu belirten Koca, şöyle devam ediyor: "Onlar bize kıyasla daha ucuz ürün ihraç ediyorlar ama kalitemiz sayesinde tüketicilerin bizi tercih edeceğini düşünüyoruz. Mesela Irak pazarında rakiplerimizle karşılaştırıldığında fiyatımız daha yüksek olmasına rağmen ürünlerimize talep her geçen gün artıyor."

Kaynak: Neslihan Aydın, Zaman