Rusya döviz bürolarını kapatıyor

20

Rusya Merkez Bankası, 1 Ekim’den itibaren dövüz bürolarının kapatılması ile ilgili çalışmalara başladı. Mekrez Bankası’nın gerekçesi, büroların hizmetlerinde düşük kalite ve vatandaşların kandırılması.

Konuyla ilgili talimat yayınlayan Merkez Bankası, dövüz bürolarının banka ofisi olarak çalışmasından çok, bankanın içinde kuruma bağlı olarak faaliyet gösterebilmesini talep ediyor. Buna uymayan dövüz büroları 1 Ekim tarihinden itibaren faaliyetlerinin sona erdirilmesi planlanıyor.

Merkez Bankası, parasını bozmak veya yabancı dövüz almak isteyen vatandaşlara bankalardaki büroları öneriyor. Banka yöneticileri, sokak dövüz bürolarında hizmetlerin düşük kalitede olduğunu ve bazen vatandaşların kandırıldığını da belirtiyor.

Rusya Federal Tekel Karşıtı Servisi daha önce de Regionalnıe Finansı, Vımpel ve Obedinennıy Bank Razvitiya isimli bankalara bağlı döviz bürolarına karşı soruşturma açmıştı. Tekel Karşıtı Servisi, buna gerekçe olarak söz konusu büroların dış levha ve iç levha arasındaki rakamların uymamasını gerekçe göstermişti.

Rusya İçişleri Bakanlığı’na göre, Moskova’daki döviz bürolarının bazıları dolandırıcılık yaparak para değiştiren vatandaşları işlemler sırasında kandırıyor. Fakat Merkez Bankası mevzuatları, yasayı ihlal eden ve herhangi bir bankaya bağlı faaliyet gösteren döviz bürosunda polisin arama yapmasına izin vrmiyor.

Uzmanlar, döviz bürolarında kurun bankalara göre daha avantajlı olduğunu savunarak vatandaşların en fazla sokak döviz bürolarını tercih ettiğini savunuyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan