Rus şirkete, 2 milyar dolarlık hırsızlığa destek suçlaması

0

Rusya polisi, Kazakistan BTA bankasında geçen yıl ortaya çıkan 2 milyar dolarlık yolsuzluğa destek oldukları iddiası ile Rusya'da faaliyette bulunan Eurasia Lojistik şirketinin dört üst düzey yetkilisini tutukladı.

Kommersant gazetesinin yayınladığı  haberde, Kazak BTA bankasının 2 milyar dolarlık kredisinin Rusya'nın farklı bölgelerinde inşaat projelerinde kullanılmasında aracı olan Rus şirket bankanın hortumlanmasında işbirlikçi olmakla suçlanıyor.

Soruşturmayı yürüten savcı Kommersant'a yaptığı açıklamada olayla ilgili olarak Eurasia Lojistik şirketinin genel müdürü Aleksandr Volkov, mali müdürü Artyom Bondarenko, ekonomi müdürü Aleksey Belov ve Hukuki Depertman Müdürü Denis Vorotyntsev'i tutuklandıklarını kaydetti. Savcı, tutuklama emrinin Moskova Mahkemesi tarafından verildiğini belirtti.

Kazakistan bankası tarafından sunulan kredi doğrultusunda Moskova'nın Konstantinovo bölgesinde ticaret merkezi, hastane, akademik kampüs, medya ve sergi merkezleri ve yarış pistinin yer aldığı dev proje uygulamaya konulacaktı. Konstantinovo Belediye Başkanı Dmitri Gorodetskiy Kommersant'a yaptığı açıklamada tutuklanmalara şaşırdığını dile getirdi. Gorodetskiy yerel makamların Eurasia Lojistik şirketi ile iyi işbirliği içinde olduklarını ve inşaatların küresel malli krizin başladığı dönemde dondurulduğunu belirtti.

Kazak BTA Bankasının eski ortaklarından Muhtar Abliazov, Kazakistan'da aleyhine açılan davalar nedeni ile Londra'da bulunuyor. Vedomosti gazetesine konuşan Abliazov Rusya'da aleyhine açılmış herhangi bir dava bulunmadığını söyledi. Kazakistan mahkemeleri BTA'nın eski 12 yöneticisi hakkında bilerek şebeke kurup, halkı kandırmak suçundan mahkum etmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan