Rusya, Türk yatırımcı bekliyor

0

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Rusya'nın otomotiv yan sanayi ve inşaat sektöründe yatırımcıya ihtiyaç  duyduğunu söyledi. Harput, bu boşluğu Türk sanayicisinin doldurması  gerektiğini belirtti.

Berlin ve Moskova'da katıldığı  turizm fuarlarındaki izlenimlerini düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna açıklayan Vali Şahabettin Harput, Bursa'yı 'Dünya turizm kenti' yapma yolunda çok önemli bağlantılar kurduklarını  aktardı.

Bursa, ITB Berlin Turizm Fuarı'nın ardından Moskova fuarına da katıldı. Bursa Kültür Turizm Tanıtma Birliği tarafından açılan stantta İznik çinisi başta olmak üzere tanıtım broşürleri, kitapçıklar, resimler ve CD'lerle şehrin tanıtımı yapıldı. Ayrıca Uludağ'dan Yeşil Türbe'ye kadar birçok tarihi ve turistik yerde katılımcılara anlatıldı.

Dünyanın 3 büyük fuarının Berlin, Moskova ve Londra fuarları olduğunu hatırlatan Vali Harput, bunlardan ikisine Bursa'nın katılmasının önemine vurgu yaptı. Rusya ve Moskova'yı Bursa özelinde Türkiye için önemsediklerini anlatan Harput, Rusya'nın 132 milyonluk nüfusu ve 1 milyon 700 bin kilometre kare yüzölçümü ile Türkiye'nin 10 misli büyüklüğünde bir ülke olduğunu kaydetti. Harput, "Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Rusya, Almanya ile birlikte Türkiye'ye en çok turist gönderen ülke. Yaklaşık 3 milyon Rusya'dan Türkiye'ye turist gelmekte. Bu nedenle çok başarılı bir fuar gerçekleştirdik. Ancak benim üzüntüm, Moskova fuarında Bursa'yı temsil eden herhangi bir firma veya işletmenin olmayışı idi." şeklinde konuştu.

Moskova fuarında yaptıkları  görüşmelerde, Türkiye'de hakim olan Rusların sadece deniz, güneş  ve kum isteği algısının yanlışlığını gördüklerini aktaran Vali Harput, şöyle konuştu: "Bu algılama eksik, çünkü  Kültür Bakanı'mızın yaklaşık 50 Rus gazeteci ile yaptığı basın toplantısında soruların yüzde 70'i kültür ağırlıklı idi. Yani Türkiye'de kültür turizminin ağırlıklı olduğu yerler ve içerikleri hakkında sorular soruldu."

Fuarda Rusya ile Türkiye arasında çok yönlü ilişkiler kurulması konusunda önemli görüşmelerde bulunduklarını anlatan Vali Harput, "Bunlardan biri önümüzdeki ay içinde bir Rus kültür kanalı Bursa'ya gelerek kentin kültür değerleri ile alakalı bir program çekimi yapacak. Ardından bir gazeteci ve işadamı grubu ile Bursa'da bir program öngörüyoruz." şeklinde konuştu. Rusların Uludağ'a da büyük ilgi gösterdiklerini anlatan Harput, tarım alanında da ciddi bir beklentinin olduğuna vurgu yaptı.

"RUSYA, OTOMOTİV YAN SANAYİ VE İNŞAAT SEKTÖRÜNDE YATIRIMCI BEKLİYOR"

Vali Şahabettin Harput, Rusya'da otomotiv yan sanayi ve inşaat sektöründe büyük bir potansiyel ve boşluğun bulunduğunu, bunu da Türk yatırımcısının doldurması gerektiğini aktardı.

Harput, Rusya'da sanayileşme noktasında ciddi bir hareketin olduğunu dile getirirken, şöyle konuştu: "Bu hareketi desteleyen yan sanayi kurulması çok önemli. Özellikle oto yan sanayi, bu noktada büyük bir boşluğun olduğu ve bunun da Türkiye'nin otomotiv merkezi olan Bursa'nın doldurması gerektiğini gözlemledik. Eğer bu boşluğu biz doldurmazsak başkaları doldurur." Bu alanda büyük bir potansiyelin bulunduğunun altını çizen Harput, konuyu Uludağ İhracatçı Birlikleri yetkilileri ve sanayiciler ile paylaştığını söyledi.

Vali Harput, ayrıca Türkiye'nin Rusya Büyükelçisi'nden aldıkları bilgi doğrultusunda özellikle Soçi bölgesinde büyük bir değişim yaşandığını aktararak, şöyle devam etti: "Özelikle Türkiye'de inşaat üzerine faaliyet gösteren işadamlarımızın Soçi'de büyük işler yapacaklarını ve bu konuda da Büyükelçimizin kendilerine büyük yardımlarının olacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Ben de işadamlarımızla bu konuyu paylaşmaktan mutluluk duyuyorum."

Tunal Alatürk, Bursa, Cihan