Çiftçilere petrol ve gübre indiriminin uygulanmaması Putin'i kızdırdı

2

Çiftçiler için öngörülen petrol ve gübre sübvansiyonunun verimli bir şekilde uygulanmaması Rusya Başbakanı Vladimir Putin'i kızdırdı. Federal Tekel Karşıtı Kurum'u göreve çağıran Putin, Enerji Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı'nda gerekli incelemelerin yapılarak, sonucun kendisine iletilmesini talep etti.

Tarım sektörü ile gerçekleştirdiği toplantıda konuşan Rusya başbakanı hükümetin petrol ve gübre için tarım sektöründe yüzde 10'luk bir indirim öngördüğünü, bunun için de 2010 bütçesinde 3,4 milyar dolarlık bir rakam ayrıldığını hatırlattı.

Rusya'nın batı bölgelerinde mazot ton fiyatlarının son iki haftada bin rubleden bin 300 rubleye, Sibirya ve uzak doğu bölgelerinde de 2 bin 300 rubleye kadar çıktığı bilgisini alan Rusya Başbakanı, başbakan yardımcısı Viktor Zubkov'u görevlendirerek bir hafta içinde kendisine rapor sunulmasını istedi. Putin, tarım sektörüne kredi veren Rosselkhozbank'ın da faiz oranlarını 12 puana çekmesini emretti.

Petrol şirketlerini sert bir dille uyaran Rusya Başbakanı, devletin gerektiğinde hesap sormayı  bildiğine dikkat çekti. Çiftçiye gerekli kolaylığı göstermeyen şirketlere yüklenen Putin, petrol şirketlerinden gelen açıklamaların da kendisini tatmin etmediğini kaydetti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan